Ťažký boj s Everestom

20.8.2007 10:35:41 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 958x

V dobe, kedy vek nie je prekážkou, niektorí tvrdia, že 60 je nových 40. Výskum však ukázal, že šesťdesiatnici nie sú v extrémnych vysokohorských podmienkach Mount Everestu ani zďaleka takí výkonní a vystavujú sa zvýšenému riziku smrti.

 

Z 2211 horolezcov, ktorí sa od roku 1990 vydali v jarnej sezóne na Everest, dosiahlo vrchol 31%, ale len 13% z horolezcov starších ako 60 rokov. Na hore zahynulo za tento čas 1,5% lezcov, ale až 5% ľudí po šesťdesiatke. Výskum neodhalil žiadne rodové rozdiely.

Predtým ako vedci z Washingtonskej univerzity robili analýzu, nevedeli, či bude vek horolezcov dôležitý. Mladší horolezci sú fyzicky zdatní, ale môže im chýbať skúsenosť starších. Ukázalo sa, že skúsenosti na najvyššej hore sveta nestačia.

V roku 2000 tvrdili lekári, že ľudia nad 60 rokov dokážu bez problémov a bezpečne vyliezť na hory vysoké okolo 8000 metrov. Vedci si dnes myslia, že vtedy podcenili faktor bezpečnosti a horolezectvo je pre ľudí v takom veku už značne rizikové.

Vedúci výskumného tímu Raymond Huey si myslí, že existujú dve hlavné príčiny kvôli ktorým sa podarí len malej časti starších horolezcov dosiahnuť vrchol a vrátiť sa v poriadku domov – pokles fyzických schopností a vyšší stupeň opatrnosti, ktorý ich brzdí pri ceste na vrchol.

Vo veku 50 až 60 rokov prekonal už každý horolezec pravdepodobne aspoň jedno zranenie a vie, že to bolí. Preto sú starší lezci opatrnejší. Vedci nevedia určiť, či je pravou príčinou nižšieho percenta úspechu opatrnosť alebo menšia fyzická kondícia.

V posledných rokoch stále stúpa počet ľudí, ktorí dosiahnu vrchol najvyššej hory sveta. So stúpajúcim celkovým počtom narastá aj počet starších lezcov pokúšajúcich sa o výstup. Podľa vedcov to súvisí s množstvom spoločností, ktoré ľuďom ponúkajú organizované výstupy so sprievodcom.

Na Evereste však stále platí a asi aj vždy platiť bude, že mladosť a vitalita víťazí nad vekom a skúsenosťami.

Preto ak máte po šesťdesiatke, prechádzku na toto úžasné miesto určite zvážte.

originál článku