Zívaním autistické deti nenakazíte

20.8.2007 15:22:07 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2502x

Zívanie nie je pre niektorých nákazlivé.

 

Chce sa vám zívať pri pohľade na obrázok pri článku? Zívanie je nákazlivé, ale neplatí to pre autistické deti.

Vedci z Birkbeck College v Londýne chceli otestovať, ako na zívanie reagujú autisti. Zívanie podľa výskumov súvisí so schopnosťou empatie, ktorá autistom chýba.

Výskumníci ukázali 49 deťom starším ako 7 rokov, z ktorých bola polovica autistická, videá ľudí, ktorí zívali, alebo len otvárali a zatvárali ústa.

Zívajúce osoby spôsobili u autistov o polovicu menej zívaní. Pri pohľade na postavy otvárajúce ústa zívali obe skupiny rovnako nepravidelne, takže nie je pravda, že autisti jednoducho zívajú menej.

Výskum bol robený s deťmi, pretože tie nedokážu potlačiť zívanie tak dokonale ako dospelí, ale vedci predpokladajú, že videá budú rovnako v menšej miere pôsobiť aj na dospelých autistov.

Výskum odhalil nový rozmer autizmu – prináša so sebou aj určitý deficit v sociálnej komunikácii. Štúdia potvrdila, že nákazlivosť zívania riadi tá istá časť mozgu, ktorá riadi aj empatiu.

Nikto presne nevie, prečo je zívanie chytľavé, ale existuje veľa teórií. Jedna napríklad tvrdí, že zívanie ochladzuje mozog a zvyšuje pozornosť, čo pomáha celej skupine ľudí spozornieť, keď jeden z nich zíva.

Okrem otázky "prečo" je na mieste aj otázka ako sa zívanie prenáša z človeka na človeka. Vedci si myslia, že za to môžu zrkadlové neuróny – mozgové bunky, ktoré sa aktivujú nielen pri určitom pohybe, ale aj vtedy, keď osoba tento pohyb iba vidí.

Jednou z možností prečo autistické deti nereagujú na zívanie je, že sledujú inú časť tváre. Kým bežný človek najviac na tvári sleduje oči, autisti si všímajú ústa. A impulz na zívanie neprichádza z otvorených úst, ale z ospalo privretých očí.

Vedci chcú zistiť viac o chytľavosti zívania u detí a odhaliť zdroj fenoménu pri zdravých osobách. To pomôže odhaliť rozdiely v reakciách mozgu autistov.

originál článku