Závislosť od internetu

20.8.2007 16:09:00 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3078x

Je ráno vašou prvou túžbou počítačová myš? Kontrolujete utkvelo vašu emailovú schránku v strede noci?

 

Ak áno, patríte medzi 10% používateľov internetu, ktorí trpia závislosťou na internete, patologickým stavom, ktorý môže viesť k stavom úzkosti a depresiám.

Závislosť od internetu je dnes odborníkmi na mentálne zdravie klasifikovaná ako obsedantne kompulzívna porucha, ochorenie, ktoré je charakterizované vtieravými, opakovanými, nechcenými myšlienkami (obsesiami), ktoré zapríčiňujú úzkosť a/alebo iracionálnym, ritualistickým, opakovaným správaním, ktoré musí postihnutý vykonávať (kompulziami). V tomto prípade ide o prehliadanie internetových stránok.
Nejde však len o nutkanie , ide o žiadostivosť a preto sa treba na internetovú závislosť pozerať z iného pohľadu.

Závislosťou od internetu sú ohrozované dve skupiny ľudí. Prvou sú adolescenti. Druhou sú prekvapujúco muži a ženy po päťdesiatke, ktorí trpia osamelosťou a pocitmi úzkosti v „prázdnom hniezde“. Symptómy závislosti sú pri oboch skupinách veľmi nejasné a ťažko identifikovateľné. Trpiaci môžu mať skúsenosť s poruchami spánku, úzkosťou v prípade, že nie sú pripojení, separáciou od rodiny a priateľov, stratou práce a obdobiami hlbokej depresie.

Úspech liečby je podľa vedcov podmienený prístupom k závislosti od internetu ako k inej veľmi vážnej závislosti. Dôležitým prvkom je aj prevencia na školách a pracoviskách.

originál článku