Je čas prestať plytvať s jedlom

20.8.2007 23:59:50 | Q
Brunel University | Počet zobrazení: 3460x

Študentka Brunelovej univerzity v Londýne Stephanie Prichardová ponúka riešenie problému plytvania rýchlo sa kaziacim jedlom pomocou časového senzoru umiestneného na obaloch potravín.

 

Senzor automaticky informuje používateľa o počte dní, ktoré ostávajú do uplynutia doby trvanlivosti výrobku. Vynález by mal pomôcť redukovať množstvo vyhodených potravín, ktorých sa len vo Veľkej Británii zlikviduje pre prekročenie doby trvanlivosti každoročne 6 miliónov ton.

Počas svojho výskumu Stephanie zistila, že až tretinu nakúpeného jedla ľudia vyhadzujú. Veľké percento z neho je vo fľašiach a konzervách, ktoré dlho odpočívajú v chladničkách a majiteľ si nepamätá, kedy ich otvoril.

Študentka ponúka jednoduché riešenie. Po otvorení produktu sa automaticky aktivuje časový senzor, ktorý ukazuje, koľko času ostáva do uplynutia doby spotreby. Senzor môže byť výrobcom nastavený na tri až dvadsaťosem dní.

Vizuálne znázornenie doby trvanlivosti má pomôcť ľuďom lepšie hospodáriť s potravinami a tým pomôcť minimalizovať odpad.

Jednoduchosť a nízka cena vynálezu sú dobrým predpokladom pre jeho uplatnenie na trhu veľkých producentov potravín.

picture
picture
 
 

originál článku