ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Viete, ako funguje 2. pilier a čo by ste o ňom mali vedieť?

21.6.2022 13:53:15 |
Fotka od Alexas_Fotos z Pixabay | Počet zobrazení: 1154x

Druhý pilier je jednou z možností, ako sa čiastočne poistiť pred neistotou v dôchodku. V starobe tak bude spolu s 1. pilierom tvoriť základ dôchodku. Premýšľate aj vy o tom, že by ste do 2. piliera vstúpili?
 
Ako také starobné dôchodkové sporenie funguje a čo by ste o ňom mali vedieť, sa dozviete v článku.

Čo je a ako funguje starobné dôchodkové sporenie? 

Starobné dôchodkové sporenie, alebo 2. pilier dôchodkového systému, sa na Slovensku zaviedol v roku 2004. Pre osoby od 15 do 35 rokov je vstup dobrovoľný, avšak po ňom sa starobné dôchodkové sporenie stáva povinným. Finančné prostriedky sporiteľov spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti, inak aj DSS. Ich úlohou je starať sa o investovanie peňazí občanov na ich osobných dôchodkových účtoch.
 
Starobné dôchodkové sporenie pozostáva z dvoch základných fáz. Prvá je sporiaca fáza, v ktorej sa časť povinných odvodov sporiteľa odvádza na jeho osobný dôchodkový účet spravovaný vybranou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Vo výplatnej fáze sa naopak sporiteľovi zo zhodnotených príspevkov vypláca starobný dôchodok.

Tip: Pokiaľ sa cítite neisto, nechajte si poradiť od odborníkov. Obráťte sa na nich s otázkami, ako si nastaviť sporenie na dôchodok čo najefektívnejšie.

Ako si založiť druhý pilier? 

Ak sa chystáte založiť si 2. pilier, tak si nastavte svoju investičnú stratégiu čo najefektívnejšie. Najprv je potrebné porovnať si rôzne dôchodkové fondy, ktoré nájdete v štatúte DSS, ktorý vám poskytne dôležité informácie o zameraní a cieli investičnej stratégie.
 
Sporiteľ vstupuje do 2. piliera na základe zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú uzavrie s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Výber povinných príspevkov do sporenia potom už realizuje Sociálna poisťovňa, ktorá ich ďalej postúpi sporiteľovej DSS. Tá ich potom pripíše na osobný dôchodkový účet.
 
Osoby, ktoré boli aspoň raz dôchodkovo poistené (1. pilier), sa môžu rozhodnúť pre vstup do 2. piliera do dovŕšenia veku 35 rokov. Po vstupe do 2. piliera už z neho však nie je možné vystúpiť.
 
Podmienky na otvorenie starobného dôchodkového sporenia
2. pilier si môže založiť každý, kto nedosiahol vek 35 rokov a kto v minulosti pracoval, teda platil odvody do Sociálnej poisťovne. Žiadateľom môže byť:
 
– zamestnanec aj SZČO
– študent na brigáde, ktorý pracuje na dohodu
– samoplatca, ktorý si odvody do Sociálnej poisťovne platí sám

Zmena DSS 

DSS spoločnosť je možné meniť kedykoľvek. Pri zmene DSS stačí navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne a vyžiadať si akceptačný list, vydajú vám ho na počkanie. Akceptačný list je formulár, ktorý potrebujete pri zmene vašej DSS. Na základe akceptačného listu sa vaše nasporené prostriedky presunú zo starej DSS do novej.
 
Ak je sporiteľ v 2.pilieri viac ako dva roky, vydanie akceptačného listu je bezplatné. V ostatných prípadoch je vydanie druhého akceptačného listu spoplatnené.

Dôchodkové správcovské spoločnosti 

V súčasnosti na Slovensku pôsobí 5 dôchodkových správcovských spoločností, z ktorých si sporiteľ môže vybrať:
 
– Allianz
– 365. life, d.s.s., a.s.
– NN dôchodková správcovská spoločnosť, a.s.
– UNIQA d.s.s., a.s. (do 14.1.2021 AXA d.s.s., a.s.)
– VÚB Generali d.s.s., a.s
 
Vedeli ste, že väčšina týchto spoločností poskytuje aj iné poistenie? Napríklad na svojej ceste do hôr by ste okrem kempingového variča nemali zabudnúť ani kvalitné cestovné či úrazové poistenie. Obe tieto možnosti ponúkajú napríklad UNIQA d.s.s., a.s.

Ako si vybrať DSS? 

Rozdiely medzi jednotlivými dôchodkovými správcovskými spoločnosťami nie sú veľké, pretože zákon každej z nich presne určuje, čo môžu robiť, ako to majú robiť a aké poplatky si za svoje služby môžu od sporiteľov pýtať. Pri výbere je však vhodné pozrieť sa bližšie na nasledujúce faktory:
 
Poplatky
To, koľko za vedenie a správu vášho účtu zaplatíte DSS, by malo byť jedným z hlavných kritérií pri výbere. Čím vyššie poplatky počas obdobia nasporíte, tým menej vám ostane.
 
Ponuky služieb
Pri výbere berte do úvahy aj doplnkové služby, ktoré vám DSS môže ponúkať v porovnaní s konkurenčnými DSS.
 
Výnosy
Najčastejšou chybou, ktorej sa väčšina ľudí dopúšťa, je naháňanie vysokých výnosov. Výška výnosu bude mať rozhodujúci vplyv na váš budúci dôchodok. Mnohí sa rozhodujú často iba podľa výnosov za posledný rok alebo dva. Preto si dostatočne preštudujte, aká úspešná bola DSS a aké výnosy dosiahla vo svojich dôchodkových fondoch.
 
Hlavným dôvodom na zmenu dôchodkovej spoločnosti je zvyčajne nevhodná ponuka fondov, kedy sa sporiteľovi prostriedky v druhom pilieri nezhodnocujú dostatočne. Preto by ste výber DSS určite podceňovať nemali. 
 
Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.