ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Fotovoltaika: Rozdiel medzi monokryštalickými a polykryštalickými solárnymi panelmi a čo všetko o nich potrebujete vedieť

24.8.2022 10:03:32 |
Photo by American Public Power Association on Unsplash | Počet zobrazení: 600x

Stále viac ľudí sa začína zaujímať o udržateľnosť, dáva prednosť úspornému bývaniu a prikláňa sa k energetickej sebestačnosti, ktorú prináša slnko. Plánujete renováciu alebo rekonštrukciu vašej domácnosti? Chcete znížiť vaše úspory za energiu? Ak ste sa pohrávali s myšlienkou o montáži fotovoltaickeho systému, zistite, ktorý typ panelov sa k vám najlepšie hodí.

 

Svetlo je zadarmo a je ho dosť. Prečo teda slnečnú energiu nevyužiť vo svoj prospech? Okrem finančnej výhody prináša aj ďalší benefit ako je ekológia a s tým spojené uprednostňovanie udržateľného bývania.
 
Solárnu energiu dnes viete využiť nielen v rodinnom dome, ale aj na chate. K tomu vám môžu poslúžiť fotovoltaické panely alebo solárne kolektory. Rozdiel medzi nimi je viditeľný. 
 
Fotovoltaické panely slúžia na výrobu elektrickej energie, ktorú môžete využiť podľa potreby. Solárne kolektory slúžia na výrobu tepla, čiže majú omnoho menšie využitie. Ideálne sú na ohrev vody v kúpeľni alebo v bazéne. Solárnymi kolektormi si nenabijete ani elektromobil, zato fotovoltikou áno.

Rozdiel medzi fotovoltaikou a solárnymi panelmi 

Fotovoltaické panely
Fotovoltaické solárne zariadenia získavajú elektrinu z bezplatnej slnečnej energie. Túto energiu môžete využiť vo vlastnom dome alebo ju odvádzať do verejnej napájacej siete. 
 
Aj napriek tomu, že tieto panely vyrábajú energiu iba počas dňa, môžete ju uložiť a využívať aj večer alebo v noci.
 
Použitím fotovoltického riešenia môžete ušetriť v priemere až 40 % nákladov na elektrickú energiu, čo môže predstavovať sumu okolo 500 eur. Na ideálne fungovanie fotovoltaiky treba nájsť miesto minimálne pre 8 panelov, čo je asi 24 m² pri rovnej streche a 15 m² pri šikmej streche, s orientáciou na juh. 
 
Životnosť fotovoltaického systému sa odhaduje na 20 až 25 rokov.
 
Solárne kolektory
Solárne kolektory premieňajú slnečné žiarenie na teplo. V praxi to funguje tak, že pokým na kolektor svieti slnko, prenáša energiu a voda sa vo vnútri zohreje. 
 
Solárne kolektory vám dokážu ušetriť okolo 60 až 70 % spotreby teplej vody, čo môže predstavovať 300 až 400 eur ročne, samozrejme podľa spotreby vašej domácnosti a aktuálnych cien. 
 
Ich životnosť sa odhaduje na 30 rokov. Solárne kolektory ponúka množstvo firiem a sú lacnejšou alternatívou. 

Výhody a nevýhody fotovoltaického zariadenia 

Solárne zariadenia sú schopné využiť bezplatnú a nevyčerpateľnú energiu slnka na výrobu elektrickej energie a tým šetria nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. Tu je stručný prehľad výhod a nevýhod fotovoltaických systémov:
 
Výhody
– Výroba el. prúdu z obnoviteľných energií
– Nezávislosť od zásobovateľov energiou a od výkyvu cien za elektrinu
– Klesajúce náklady na energiu vďaka využívaniu vlastného prúdu
 
Nevýhody
– Potrebná plocha na umiestnenie
– Výroba energie je závislá od premenlivej ponuky slnka
– Vysoké zaobstarávacie náklady

Prečo si vybrať solárny panel 

Dlhá životnosť
Solárne panely majú dlhú životnosť - okolo 20-25 rokov. Preto, ak si z dlhodobého hľadiska chcete zlepšiť bývanie alebo rekonštruovať váš dom, fotovoltaické zariadenia sú pre vás tou správnou voľbou.
 
Obnoviteľnosť
Slnko je nekonečný zdroj a slnečné lúče ako zdroj energie môžete prakticky využívať nekonečne, pričom sa nemusíte báť zdražovania energie.
 
Nezávislosť
Solárne panely vám dokážu vyprodukovať elektrickú energiu takmer všade. A aj tam, kde sa neviete napojiť do elektrickej siete.
 
Úspora peňazí
I keď počiatočné náklady môžu byť' vysoké, ich návratnosť je zaručená. Solárna energia pri dobrom zapojení môže podstatne znížiť vaše účty za elektrinu.
 
Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti
Zaujímavým faktom je aj to, že nehnuteľnosti vybavené solárnymi panelmi sa predávajú takmer o 4% drahšie než nehnuteľnosti bez solárnej energie. A to práve z dôvodu, že ak sa nachádzajú v odľahlej lokalite bez zapojenia elektrickej siete, elektrinu je možné získať aj napriek tomu.
 
Udržateľnosť
Solárne panely znižujú záťaž na životné prostredie. A práve v súčasnosti, kedy dávame nášmu životnému prostrediu poriadne zabrať, ľudia preferujú alternatívne bývanie, zelenejšie riešenia a k nim patria aj solárne panely.

Aké kolektory vyrábajú elektrickú energiu zo slnečného svetla 

​​Kolektory solárneho zariadenia na výrobu elektrického prúdu sa montujú väčšinou na strechu, zachytávajú slnečné žiarenie a pomocou fotoelektrického efektu v článkoch fotovoltaického modulu vyrábajú elektrinu. Rozlišujeme tieto druhy:
 
Monokryštalické články: Sú efektívne, odolné a zaberajú iba málo miesta. Monokryštalické články sa režú z homogénnych kryštálových a sú vhodné všade tam, kde podmienky pre solárne zariadenie nie sú ideálne. V porovnaní s inými druhmi článkov sú však monokryštalické články drahšie.
– Polykryštalické článkyPolykryštalický solárny panel je cenovo dostupnejší, odolný a zhotovuje sa z nehomogénnych blokov kryštálov. Vo všeobecnosti majú dobrý pomer ceny a výkonu.
Amorfné články: Amorfný panel je síce menej efektívny než kryštalické panely, ale za to dokáže produkovať energiu aj na miestach, kde môže dochádzať k čiastočnému zatieneniu panela.

Rozdiely medzi mono a polykryštalickými panelmi 

– Efektivita: Monokryštalické solárne panely majú zväčša vyššiu efektivitu ako polykryštalické solárne panely. Je to dané tým, že energiu vyrába jeden veľký kryštál oproti mnohým kúskom malých kryštálov.
– Rozmery: Monokryštalické panely dokážu vyrobiť viac energie na cm2. Ak sa jedná o miesto, sú dobrou voľbou najmä vtedy, ak nemáte dostatok priestoru na inštaláciu zariadenia.
– Vzhľad: Monokryštalický solárny panel tvorí jeden samostatný kryštál, polykryštalický je zložený z mnohých krištáľových kúskov navzájom pospájaných do seba.
— Životnosť: Mono aj polykryštalické panely majú životnosť v priemere 20-25 rokov, záleží od výrobcu.
– Cena: Cena monokryštalického fotovoltaického panelu je pri rovnakých rozmeroch vyššia než cena za polykryštalický panel.
 
Tip: Chcete ušetriť za energiu? Zvážte zateplenie domu.

picture

Autor/ka fotografie: Vivint Solar: 
https://www.pexels.com/cs-cz/foto/dum-strecha 
-architektura-doma-2850347/

 
Ako funguje fotovoltaika - fotovoltaická elektráreň 

Fotovoltaická elektráreň je zariadenie, ktoré vyrába elektrický prúd zo solárneho žiarenia. Najbežnejšie fotovoltické riešenie je "on-grid", teda s priamym napojením na verejnú distribučnú sieť. Pri takomto riešení elektrina z fotovoltaiky, ktorú vo svojej domácnosti nevyužijete, sa posiela do siete. 
 
Spôsob funkcie fotovoltaiky je však založený na rôznych komponentoch. Funkcie ovplyvňuje:
 
– prúdový menič na premenu jednosmerného prúdu na striedavý
– kolektory na premenu žiarenia na elektrickú energiu
– zásobník na akumulovanie elektrickej energie, pokým ju dom nebude potrebovať

Využitie fotovoltaického zariadenia 

Solárne zariadenia na strechách rodinných alebo bytových domov sa inštalujú s napojením na verejnú elektrickú sieť.
 
Alternatívou k sieťovo prepojeným solárnym zariadeniam sú systémy pracujúce v samostatnom režime. Tie pozostávajú iba z modulov, prúdových meničov a akumulátorov. Keď sa spotrebujú všetky zásoby, odber elektrického prúdu z verejnej siete nie je možný. 
 
Takto sieťovo nezávislé systémy, ktoré pracujú v samostatnom režime, nájdu využitie najmä v záhradných skleníkoch, príležitostne využívaných budovách alebo na miestach, ktoré nemôžu byť napojené na verejnú elektrickú sieť.

Umiestnenie a orientácia fotovoltickej elektrárne 

Fotovoltaické zariadenia môžete nainštalovať rýchlo a bez komplikácií na starších budovách, ale aj na novostavbách. Staršie budovy sa dajú pomocou rekonštrukčných opatrení upraviť tak, aby sa na streche vytvoril dostatok miesta pre solárne zariadenie. To platí aj pre novostavby.
 
Plánujete rekonštrukciu alebo zateplenie domu? Toto sú prírodné materiály na zateplenie pre alternatívne bývanie a udržateľný domov.
 
Umiestnenie a inštalácia panelov na správne miesto má zásadný vplyv na výkon fotovoltaického systému. Fotovoltaické panely môžete inštalovať na rovnú alebo šikmú strechu alebo na akýkoľvek typ strešnej krytiny.
 
Fotovoltaickú elektráreň môžete inštalovať na rodinné domy prakticky na celom území Slovenska. Nezáleží na tom, či bývate na juhu, na Orave alebo v Košiciach. Jediný rozdiel medzi severnými a južnými regiónmi je v dopadajúcom množstve slnečnej energie, aj to však len 10 až 15 %.
 
Ideálne umiestnenie fotovoltaickej elektrárne je na najslnečnejšej južnej strane.

Potrebujete na umiestnenie fotovoltaických panelov stavebné povolenie alebo ohlásenie? 

Stavebné povolenie vo väčšine prípadov nie je potrebné, keďže sa umiestnením panelov na strechu vzhľad stavby výrazne nemení a ani sa nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby.
 
Stavebné ohlásenie taktiež nie je potrebné. Podľa ustanovení v zákone sa stavebné ohlásenie nevyžaduje pri udržiavacích prácach, ak sa tým zásadne nezmení napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie.
 
Pozor! Pri inštalácii dbajte na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.

Cena 

Pri kúpe akéhokoľvek produktu alebo služby vás samozrejme v prvom rade bude zaujímať cena, vlastnosti a výhody. To isté platí aj pri kúpe fotovoltaickej elektrárne pre rodinný dom.
 
Pred niekoľkými rokmi si mohlo fotovoltaiku dovoliť iba zopár domácností na Slovensku, dnes si ju môže dovoliť takmer každý, a to aj vďaka možnosti získať dotáciu. Ceny energií z roka na rok rastú a myšlienka na vlastnú fotovoltaickú elektráreň, ktorá vám "zadarmo" vyrobí elektrinu, dáva väčší zmysel.
 
Kým doma začnete elektrinu zadarmo vyrábať, treba si fotovoltaickú elektráreň zaobstarať a nainštalovať na strechu. O cene konkrétnej elektrárne sa informujte u dodávateľa fotovoltaiky, ktorý vám s výberom vhodného riešenia, cenovej ponuky, s vybavením finančného príspevku ako aj profesionálnej montáže pomôže.

Čo by mala spĺňať vaša domácnosť, dom a strecha, aby sa mohla inštalovať fotovoltaika? 

Fotovoltaika je pre vás vhodná ak:
 
– Elektrinu využívate najviac cez deň
– Elektrinu využívate viac večer a ráno, keď slnko nesvieti
– Máte šikmú alebo rovnú strechu
– Máte dostatočne veľkú strechu (miesto aspoň pre 8 fotovoltických panelov, veľkosť plochy strechy je 15 m2 pri šikmej streche, 24 m2 pri rovnej streche)
– Vaša strecha je orientovaná na juh/juhovýchod/juhozápad
– Máte keramickú, plechovú, plastovú alebo betónovú strechu
 
Ak niektoré z kritérií nespĺňate, nezúfajte, môžete sa poobzerať po inom riešení:
 
– Ak máte malú strechu, odporúčame vám zaobstarať solárne panely na ohrev vody, kedy postačia 2 alebo 3 panely a nezaberú veľa
– Ak máte strechu orientovanú iba na sever, pouvažujte o vykurovaní tepelným čerpadlom
– Ak bývate v byte, môžete sa rozhodnúť pre "Zelenú elektrinu", ktorá je 100 % vyrobená z obnoviteľných zdrojov (cca 2 eurá mesačne)
 
Či už sa rozhodnete pre jednu alebo druhú možnosť, odporúčame vám poradiť sa a montáž zveriť do rúk profesionálom, ktorí vám dokážu vypočítať ideálne riešenie presne na mieru.
 
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.