ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Transplantácia obličiek: Ako sa správne stravovať a na čo myslieť?

3.1.2023 14:42:25 |
Photo by Kampus Production: https://www.pexels.com/photo/a-person-holding-salad-in-the-bowl-7964670/ | Počet zobrazení: 494x

Pri úspešnom zotavení sa po transplantácii obličky hrá kľúčovú úlohu práve správna výživa. Ako po každom chirurgickom zákroku, na úspešné hojenie rán je potrebný dostatok kalórií, bielkovín minerálov aj vitamínov. 
 
Transplantácia obličky nepatrí medzi najjednoduchšie zákroky a organizmus potrebuje dostatok času a energie vyrovnať sa s takýmto zásahom. No pri dodržiavaní určitých zásad stravovania sa vaše telo dostane rýchlo do formy a naberie znovu potrebnú silu.

Ako zmeniť jedálniček 

Ak ste po úspešnej transplantácií obličky, možno sa aj vy pýtate, či musíte po tomto zákroku výrazne zmeniť stravovanie. Odpoveď je áno aj nie. Niektoré vedľajšie účinky liekov proti odmietnutiu obličky môžu zvýšiť požiadavky vášho tela na živiny, a preto budete musieť po transplantácii na určitý čas zmeniť stravu. Diéta však môže byť vždy navrhnutá lekárom alebo dietológom tak, aby vyhovovala vašim špecifickým potrebám a toleranciám.
 
Vo všeobecnosti platí, že vhodná diéta, pozostávajúca z chudých bielkovín, nízkotučných mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, orechov a obilnín prispieva k dobrej funkcii obličiek a pomáha znížiť riziko srdcových chorôb, cukrovky, vysokého krvného tlaku, crohnovej chorobe a osteoporóze.
 
Dobrá správa je, že hoci ste po transplantácii a musíte dodržiavať určité obmedzenia v jedálničku, v porovnaní s pacientmi s dialýzou máte v stravovaní oveľa väčšiu voľnosť. Je však veľmi dôležité prijímať vyváženú stravu, ktorá pomôže ochrániť vašu novú obličku.

Prvé dni po transplantácii 

V závislosti od toho, ako dobre funguje vaša nová oblička, budete musieť akceptovať určité zmeny vo vašom stravovaní a na krátky čas obmedziť niektoré potraviny. Je dôležité, aby ste sa v tomto období snažili jesť čo najzdravšie, aby ste sa čo najskôr zotavili. Ak je pre vás ťažké dojesť, máte problémy s prehĺtaním alebo sa liečite sa aj na iné neurodegeneratívne ochorenie, informujte o tom personál oddelenia alebo vášho dietológa.
 
Aby ste sa po operácii cítili čo najlepšie, vo vašom jedálničku by určite nemali chýbať:
 
Proteín
V prvom mesiaci po transplantácii obličky sa budete zotavovať zo stresu z operácie. Je dôležité, aby ste konzumovali dostatok bielkovín a celkových kalórií, aby sa vaše rany zahojili. Pre dostatočný príjem bielkovín sa odporúčajú nasledujúce potraviny:
 
– mäso (hovädzie, bravčové, hydinové, morčacie, morské plody)
– ryby
– nizkotucne mliečne výrobky a syry
– vajcia (ale nie viac ako 3 až 4 žĺtky týždenne)
– orechy
– arašidové maslo
– strukoviny (hrach, fazuľa)
– sójové produkty, tofu
 
Magnézium
Horčík pomáha svalom, vyrovnáva hladinu cukru v krvi a hladinu krvného tlaku. Po transplantácii môžu byť vaše hladiny horčíka nízke a budete musieť pridať viac horčíka do vašej stravy. Dobré potravinové zdroje horčíka sú:
 
– zelená zelenina: špenát, brokolica, pór, cuketa, hrášok, kapusta a špargľa
– celé zrná, obilniny, chlieb, cereálie, cestoviny a ryža
– fazuľa a strukoviny
– orechy a semená
– morské plody a sladkovodné ryby
 
Fosfor
Fosfát je dôležitým prvkom pre mnoho telesných procesov, ako je tvorba kostí a zubov, rast a obnova buniek či výroba energie. Zdroje fosforu zahŕňajú:
 
– mliečne výrobky a syr
– fazuľa a strukoviny
– orechy a semená
– chudé mäso, vajcia, ryby
– celozrnné pečivo/obilniny
 
Mnoho potravín bohatých na bielkoviny obsahuje v podstatnej miere i fosfáty, takže pri diétnom obmedzení bielkovín bude i spotreba fosfátov nižšia. Navyše vysoká hladina fosforečnanu môže pôsobiť ukladanie liečiva v cievach, a tým zvýšiť riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení.
 
Môže vás zaujímať: Viete, čo je Huntingtonova choroba a ako ju liečiť?
 
Draslík
Draslík je nevyhnutný pre správnu funkciu všetkých buniek, tkanív a orgánov - vrátane srdca. Vysoká hladina draslíka v krvi môže spôsobovať nepravidelný srdečný rytmus. Po transplantácii vám váš lekár povie, či potrebujete pridať alebo obmedziť draslík vo vašej strave. Potraviny s vysokým obsahom draslíka:
 
– sušené ovocie
– banány, pomaranče
– paradajky
– zemiaky
– strukoviny
– avokádo
 
Potraviny s nízkym obsahom draslíka:
 
– ovocie: bobule, hrušky, jablká, broskyne
– zelenina: mrkva, zeler, uhorky
 
Soľ
Väčšina ľudí musí po transplantácii obličky obmedziť soľ, hoci u každého je to individuálne. Lieky, najmä steroidy, môžu spôsobiť, že telo bude zadržiavať tekutiny a soľ tento problém iba zhoršuje. 
 
Zvýšené množstvo tekutín v tele zvyšuje krvný tlak a kontrola krvného tlaku je po transplantácii obličky veľmi dôležitá. Lekár rozhodne, aké množstvo sodíka je pre vás najlepšie. Je dobré obmedziť potraviny s vysokým obsahom soli, ako napríklad:
 
– samotná stolová soľ
– údené mäso, ako šunka, slanina, klobása a ďalšie
– predbalené mrazené večere, spracované a hotové jedlá
– konzervované polievky a omáčky
– slané pochutiny, ako hranolčeky, praclíky či pukance
 
Pri varení aj pri stolovani zásadne používajte menej soli a jedzte viac čerstvých potravín. Vyhnite sa aj akémukoľvek používaniu náhrad soli.
 
Tuky
Obmedzte množstvo tuku vo vašej strave. Ak máte vysoké hladiny tuku a cholesterolu, môže to viesť k ochoreniu srdca. Vaše telo vytvára množstvo cholesterolu, ktoré potrebujete. To, čo jete, ovplyvní aj jeho hladinu. Vyberajte si zdravé tuky a obmedzte tie, ktoré sú pre vás zlé (alebo majú vysoký obsah cholesterolu). Zdravé tuky:
 
– väčšina rastlinných olejov
– avokádo
– nesolené orechy
– tučné ryby (losos)
 
Nezdravé tuky:
 
– maslo, masť
– tuk a koža na mäse
– plnotučné mliečne výrobky, smotana a syry
– občerstvenie s vysokým obsahom tuku, ako sú hranolky, lupienky, čokoláda, koláče
 
Vyhnite sa vyprážaniu potravín, raadsej pečte, varte a duste.
 
Tekutiny
Ak vaša nová oblička funguje normálne, nemusíte obmedzovať tekutiny (pokiaľ inak neurčí váš lekár). Dehydratácia môže byť škodlivá pre vašu novú obličku, a preto by ste mali vypiť 2-3 litre tekutín denne.

picture

Foto od CA Creative na Unsplash

 
Dlhodobé ciele pre zdravý život 

Výživa
Dobre vyvážená strava môže pomôcť zlepšiť vaše dlhodobé zdravie znížením rizika srdcových chorôb, cukrovky, prírastku hmotnosti, vysokého krvného tlaku a osteoporózy. Nasledujúce tipy vám pomôžu zostať zdravý po transplantácii:
 
– Jedzte chudé mäso, hydinu a ryby.
– Vyberajte si nízkotučné alebo netučné mliečne výrobky.
– Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny.
– Olivový alebo repkový olej používajte v menších množstvách, vyhnite sa tuku, maslu a margarínu.
– Pečte, grilujte alebo duste namiesto vyprážania.
– Jedzte viac ovocia a zeleniny. Majú vysoký obsah vlákniny, vitamínov a minerálov a nízky obsah tuku.
– Zvýšte príjem vlákniny. Vláknina pomáha znížiť hladinu cholesterolu a udržať si zdravú hmotnosť. Nachádza sa v obilninách, strukovinách (fazuľa, hrach, šošovica), ovocí a zelenine.
– Vyberajte si potraviny s nízkym obsahom cukru. Príliš veľa cukru môže spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti a cukru v krvi.
– Zahrňte potraviny bohaté na vápnik a vitamín D.
– Obmedzte príjem alkoholu. Alkohol má vysoký obsah kalórií a cukru. Nadmerný alkohol môže viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti.
 
Cvičenie
Po transplantácii je veľmi dôležité zostať fyzicky aktívny. V prvých týždňoch by ste sa mali snažiť každý deň trochu chodiť, aby ste predišli vzniku krvných zrazenín. Porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete s akoukoľvek fyzickou aktivitou. Po transplantácii môže cvičenie:
 
– pomáhať kontrolovať vašu hmotnosť
– posilniť srdce
– zlepšiť energiu
– udržať si zdravé kosti
 
Tip: Pohyb je veľmi dôležitý snáď v prípade akéhokoľvek ochorenia a neurodegeneratívne ochorenia nie sú výnimkou. Poznáte neurodegeneratívne ochorenie a ich liečbu?
 
Udržujte si zdravú hmotnosť
Prírastok hmotnosti je po transplantácii obličky bežný, najmä v prvom roku. Je to často vedľajší účinok liekov, nevhodnej stravy alebo aj preto, že máte chuť do jedla vďaka zlepšeniu zdravia. Prílišne priberanie však zaťažuje srdce aj cievy, takže je dôležité jesť zdravo a zostať čo najviac aktívny.
 
Optimálna hmotnosť zvyšuje vaše šance na lepšiu a rýchlejšiu regeneráciu. Chudnúť by ste mali zvýšením fyzickej aktivity a cvičenia aj lepším stravovaním. Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ako schudnúť.
 
Prestaňte fajčiť
Ak fajčíte, je čas prestať. V ideálnom prípade by ste mali prestať už pred transplantáciou. Fajčenie zvyšuje riziko mŕtvice, srdcových a pľúcnych problémov a množstva ďalších diagnóz. Vzdaním sa cigariet pomôžete predchádzať problémom počas transplantácie a udržíte si zdravie aj po nej. 
 
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,77
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.