Plášť svätého Františka z Assisi

5.9.2007 14:54:04 | Q
Nature | Počet zobrazení: 2062x

Predstavitelia štyroch františkánskych kláštorov v Taliansku tvrdia, že za svojimi múrmi uchovávajú zvyšky plášťa svätého Františka z Assisi - mnícha, ktorý založil františkánsky rád na začiatku 13. storočia. Uhlíková metóda odhalila možnú pravosť jedného z plášťov a podporila tak legendu o neskoršej histórii kláštora.

 

V Taliansku sú predmety, ktoré patrili svätým, uctievané miliónmi katolíkov, ktorí veria, že Boh cez ne robí zázraky, alebo sa ich boja. Každý rok prídu do baziliky v Assisi vyše tri milióny ľudí, aby videli slávne fresky znázorňujúce svätcov život a jeden z habitov, ktorý mal patriť sv. Františkovi. Druhý odev je v sanktuáriu na hore Verna blízko mesta Arezzo v Toskánsku, tretí je v Bazilike Svätého Kríža vo Florencii a štvrtý v bazilike v Cortone pri Arezze.

Vetva františkánskeho rádu v Toskánsku, ktorá pôsobí vo Florencii a Cortone, chcela zistiť, či sú ich habity skutočne pravé. Mnísi boli hlavne zvedaví na odev z Cortony, ktorý tam podľa legendy priniesť brat Eliáš Bamborone, Františkov prvý nasledovník.

Fyzici z Talianskeho národného ústavu pre jadrovú fyziku vo Florencii odobrali z každého rúcha malú vzorku, v ktorej pomocou hmotnostnej spektrometrie určili množstvo izotopu uhlíka C14. Výsledky uhlíkovej metódy ukázali, že prvé rúcho je o sto rokov mladšie ako sv. František. Druhé, ktoré je uložené v Cortone, pochádza z rokov 1155 až 1225, teda z doby, kedy svätec žil. Toto rúcho mnísi uchovávajú aj spolu s vankúšom z márnice, a knihou evanjelií, ktorá mala tiež patriť sv. Františkovi.

Predstavený františkánov v Toskánsku vyjadril radosť z výsledkov výskumu.

Vedecké skúmanie reliktov nie je v Cirkvi ničím výnimočným, napriek tomu však často vyvoláva spory medzi vedcami a veriacimi. Príkladom je Turínske plátno, do ktorého je údajne otlačená tvár Ježiša Krista. Uhlíkové datovanie však ukázalo, že látka pochádza z roku 1260.

originál článku