ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Všetko, čo potrebujete vedieť o LED osvetlení

6.1.2023 10:02:38 |
Photo by Jacoby Clarke: https://www.pexels.com/photo/various-lamps-placed-on-desk-in-dark-room-5400775/ | Počet zobrazení: 459x

LED patri k najpokročilejším a energeticky najúčinnejším zdrojom svetla, ktoré dnes máme k dispozícii. Táto technológia sa mení zo dňa na deň, jej farba a jas sa neustále zlepšujú a náklady neustále klesajú. LED ako veľmi účinný svetelný zdroj charakterizuje predovšetkým to, že vydáva málo tepla a vydrží niekoľkokrát dlhšie ako bežná žiarovka.

LED svetlá sú v súčasnosti veľmi obľúbené, a to nielen v moderných domácnostiach. Ak máte pocit, že o nich ešte stále nemáte dostatok informácií, tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tejto modernej technológii.

Čo znamená LED? 

LED je anglická skratka pre Light Emitting Diode, čo v preklade znamená dióda emitujúca svetlo. Sú to polovodičové elektronické zariadenia emitujúce svetlo prostredníctvom čipov zaliatych v živici. V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo LED svietidiel a svetelných zdrojov v rôznych tvaroch, farebných prevedeniach a s rôznymi spôsobmi použitia.
 
Vďaka ich neustálemu vývoju LED žiarovky v roku 2022 predbehli v účinnosti tie klasické. Ani po tomto úspech však vývojári týchto technológií nezaspali na vavrínoch. Ich zdokonaľovanie a rozvoj naďalej pokračuje a LED žiarovky, LED svietidlá a ďalšie LED produkty sú tak stále obľúbenejšie a rozšírenejšie. 
 
Ich hlavným tromfom je, že si vyžadujú  oveľa menej energie a sú oveľa efektívnejšie pri vytváraní vysokého svetelného výkonu.
 
Ďalším benefitom LED diód je, že sú malé a dajú sa ľahko použiť na širokú škálu kreatívnych riešení osvetlenia. Od stropných svietidiel, nočných lámp, cez vonkajšie osvetlenie v záhradách, až po menšie LED diódy v širokej škále elektronických predmetov vrátane počítačových displejov, hodiniek a laserových tlačiarní, tam všade táto technológia nájde svoje využitie.

Výhody LED osvetlenia 

Všestrannosť
Keďže LED svetlá sú lídrami v technológii osvetlenia, už prekonali priemyselný štandard a neustále sa inovujú. Vďaka tomu technológiu LED osvetlenia možno použiť takmer v každej situácii. 
 
LED žiarovky sa dajú vyrobiť tak, aby nahradili takmer každé riešenie osvetlenia. Sú navrhnuté a vytvorené pre nespočetné množstvo spôsobov použitia, či už vonku alebo vnútri, v obytných alebo komerčných priestoroch. A stále sa zlepšujú a rozširujú. Tu sú len niektoré príklady využitia LED svietidiel:
 
– Domácnosti, kancelárie
– Showroomy
– Nákupné centrá
– Sklady
– Výrobné závody
– Štadióny
– Pouličné svetlá
– Svetlá do záhrady a bazénu
 
Odolnosť
Je všeobecne známe, že LED žiarovky sú odolnejšie ako tradičné svetelné zdroje. Vďaka pevnej konštrukcii sú LED diódy nielen efektívnejšie, ale aj odolnejšie, takže je oveľa menej pravdepodobné, že budete riešiť rozbité sklo.
 
Šetrí peniaze
LED žiarovky umožňujú až o 60 % efektívnejšie využitie elektriny, čo môže viesť k veľkej úspore vášho mesačného účtu za elektrinu.
 
Kompaktná veľkosť
LED žiarovky sa vyrábajú v širokej škále tvarov a veľkostí, sú v ponuke od rôznych výrobcov, pre rôzne aplikácie. Vďaka tomu LED diódy možno použiť takmer v akomkoľvek zariadení.
 
Účinnosť
Keďže LED žiarovky využívajú elektrickú energiu asi o 60 % efektívnejšie, znamená to, že iba 20 % premenenej elektriny sa uvoľní ako teplo. Klasické žiarovky uvoľňujú 80 % premenenej elektriny na vyžarované teplo, a preto sú na dotyk také horúce. LED diódy nielenže znižujú riziko elektrického požiaru, ale tiež eliminujú nebezpečenstvo infračerveného a ultrafialového žiarenia.
 
Dlhá životnosť
Odolnosť LED žiaroviek a optimalizácia spotreby elektriny znamená, že môžu mať veľmi dlhú životnosť. Ich životnosť je často až 100x väčšia ako pri klasických žiarovkách a trikrát až šesťkrát väčšia ako pri najlepších žiarivkách. Bežné čipy dosahujú životnosť 50 000 hodín a najnovšie až 100 000 hodín.
 
V prípade väčšiny LED svetiel platí, že ak by boli zapnuté 24 hodín denne sedem dní v týždni, mohli by vydržať až šesť rokov. Ak by sa tie isté LED svetlá používali normálne a svietili v priemere šesť hodín denne, vydržali by osemnásť rokov aj viac.
 
Nízka údržba
Výsledkom dlhšej životnosti LED svetiel je aj fakt, že potreba vymieňať lampy, je výrazne nižšia. To sa premietne nielen do úspory času, ale aj peňazí. To je veľká výhoda oproti iným svetelným zdrojom, pretože tie majú tendenciu ľahšie sa poškodiť a vyžadujú si častejšiu výmenu.
 
LED technológia prispieva k zelenšej planéte
Zníženie našej energetickej závislosti je jednou z najväčších výziev, ktorým ľudstvo momentálne čelí. Hľadanie obnoviteľných zdrojov energie bolo v posledných desaťročiach stredobodom energetických inovácií, ale mimoriadne dôležité je aj zníženie množstva energie, ktorú spotrebúvame. Svoj podiel na tom majú aj LED svetlá.
 
Kľúčové je, že LED svetlá vyžadujú na prevádzku menej wattov ako tradičné žiarovky. LED svetlá sú tiež šetrnejšie voči životnému prostrediu, pretože nevyžadujú ani neobsahujú ortuť.

Tip: Ak chcete ešte viac ušetriť, zvážte montáž a výhody fotovoltiky, ktorá vám umožní nielen šetriť prírodu a vašu peňaženku, ale aj efektívne využívať energiu.

Výber LED osvetlenia 

Na čo by ste mali dbať pri výbere LED osvetlenia:
 
– Účinnosť: V porovnaní s bežnými žiarovkami LED osvetlenie vydrží dlhšie, je odolnejšie a je viac ako päťkrát účinnejšie. LED žiarovky zvyčajne spotrebujú iba 2 až 10 wattov elektrickej energie.

– Jas: LED osvetlenie sa meria aj v lúmenoch.

– Náklady: LED svietidlá majú vyššie počiatočné náklady, ale z dlhodobého hľadiska budú mať dlhšiu životnosť.

– Dizajn: Kompaktná veľkosť LED z nich robí mimoriadne flexibilný a dizajnový prvok. Dizajnéri a výrobcovia vytvárajú tvary, veľkosti a technológie, ktoré predtým jednoducho neboli možné.

– Teplota: LED diódy premieňajú elektrinu na svetlo a nespôsobujú hromadenie tepla.

– Bez ortuti: Pri výrobe LED diód sa nepoužíva žiadna ortuť.
 
Jas
Jas sa meria v lúmenoch, zatiaľ čo energia, ktorú žiarovka spotrebuje, sa meria vo wattoch. Na výrobu podobného množstva svetla spotrebujú LED a žiarivky oveľa menej wattov ako klasické alebo halogénové žiarovky. Štandardná 60W žiarovka produkuje 800 lúmenov, zatiaľ čo LED diódy spotrebujú 13-15 wattov na produkciu 800 lúmenov.
 
Napríklad:
– Ak ste si doteraz kupovali 100-wattovú žiarovku, teraz hľadajte rozsah wattov LED 23-30 (1 600 lúmenov).
– Ak ste si doteraz kupovali 40-wattovú žiarovku, teraz hľadajte rozsah wattov LED 9-13 (450 lúmenov).
 
Teplota farieb
Jednou zo skvelých vecí na LED žiarovkách sú aj rôzne možnosti a druhy svetla, ktoré z nich môžete získať. Teplota farby sa udáva v stupňoch Kelvina (K), čo je teplotná stupnica, v ktorej sa pri absolútnej nule vyskytuje nula a každý stupeň sa rovná jednému Kelvinovi. 
 
Nižšie teploty od 3 000 K do 4 500 K majú tendenciu byť teplejšie až neutrálne biele. Teda čím vyššie sú hodnoty Kelvinov, tým je svetlo chladnejšie a modrejšie. Vyššie teploty 5 000 K+ sú známe aj ako „biele denné svetlo“.
 
Rozhodnutie, akú farbu svetla si zadovážiť, je vecou osobných preferencií. Farba svetla, ktorá je „prírodná biela“ alebo „studená biela“, je skvelou voľbou pre všeobecné okolité svetlo. Dobre poslúži aj v kuchyni, alebo do príjemnej, nanovo zariadenej kúpeľne. Svetlo s modrými odtieňmi, či menším jasom sa zas viac hodí do nočnej lampy na čítanie.
 

picture

Foto Federico Bottos na Unsplash

 
LED svetlá pre autá 

LED svetlá sa stávajú čoraz obľúbenejšími aj pri motorových vozidlách, či už motocykloch, osobných, alebo nákladných automobiloch. Ak aj vy uvažujete, že si zaobstaráte pre svoje vozidlo sadu LED svietidiel, mali by ste vedieť: 
 
Výhody LED svetiel
Prevažná väčšina vozidiel sa stále predáva s halogénovými svetlami. Problém je v tom, že halogénové svetlá sú dosť neefektívne, pretože veľká väčšina energie sa stráca vo forme tepla namiesto svetla. Majú tiež pomerne krátku životnosť, sú krehké a nie sú príliš jasné v porovnaní s inými možnosťami osvetlenia. V porovnaní so štandardnými žiarovkami sú LED svetlá do auta oveľa jasnejšie, produkujú oveľa čistejšie a ostrejšie svetlo a sú oveľa efektívnejšie.
 
1. Životnosť
Majú dlhšiu životnosť, sú odolné aj voči silným vibráciám a nárazom. Vďaka tomu sú LED diódy obzvlášť skvelou voľbou pre terénne vozidlá, ako je napríklad Ford Ranger.
 
2. Z dlhodobého hľadiska sú lacnejšie
Hoci môžu byť o niečo drahšie ako bežné žiarovky, dlhá životnosť LED žiaroviek znamená, že ich bude potrebné vymieňať oveľa menej často. To vám ušetrí nielen peniaze z dlhodobého hľadiska, ale aj drahocenný čas a námahu.
 
3. Ľahko sa nasadzujú
LED žiarovky nevyžadujú žiadne zmeny kabeláže vo vašom vozidle. Všetko, čo musíte urobiť je vysunúť staré žiarovky, zasunúť nové LEDky a môžete jazdiť.
 
4. Čistejšie svetlo
LED svietidlá oproti klasickým zdrojom osvetlenia produkujú oveľa čistejšie svetlo.
 
5. Sú energeticky účinnejšie
Niektoré LED žiarovky môžu mať až 85 % alebo vyššiu účinnosť ako štandardné halogénové žiarovky, takže z vášho vozidla čerpajú oveľa menej energie. To znamená okrajové zlepšenie spotreby paliva, ale – čo je možno dôležitejšie – ak náhodou necháte rozsvietenú kontrolku, je oveľa menej pravdepodobné, že sa vám vybije batéria.

Často kladené otázky 

Ako dlho LED diódy skutočne vydržia?
LED osvetlenie má dlhú životnosť, pričom väčšina súčasných svietidiel tohto typu má minimálne 20 000 hodín prevádzky. Niektoré značky ešte posúvajú túto hranicu a mnohé ponúkajú 30 000 až 50 000 hodín, dokonca niekedy až 90 000 hodín životnosti. Stačí si len vybrať životnosť, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám. 
 
Zatiaľ čo svietidlo používané len niekoľko hodín denne môže vydržať 20+ rokov, niektoré svietidlá, ktoré sú zapnuté takmer celý deň a noc, vypršia rýchlejšie. Trochu matematiky vám môže poskytnúť dobrú predstavu o tom, ako dlho môžete očakávať, že zariadenie vydrží.
 
Kde najlepšie využiť LED diódy?
Odpoveď je jednoduchá: kdekoľvek. Od lustrov v jedálni, cez toaletné stolíky s LED osvetlením až po priemyselné závody a obchody. LED osvetlenie poskytuje vhodné svetlo takmer do každého priestoru. Keďže ich veľkou výhodou je vynikajúce priame zamierenie, sú obzvlášť skvelou voľbou pre:
 
– Lampy na čítanie a prácu
– Osvetlenie zátoky
– Osvetlenie pod skrinkou
– Osvetlenie schodov a chodníkov
– Ťažko dostupné miesta (kvôli dlhej životnosti LED a nízkej údržbe)
– Umelecké osvetlenie 


Teplé verzus studené osvetlenie 
Viete, aký je rozdiel medzi teplou bielou a studenou bielou? Tieto odchýlky súvisia s Kelvinovou stupnicou farebnej teploty. LED s teplotou v hodnote 2 700 Kelvinov vytvára veľmi teplé, takmer zlaté biele svetlo, zatiaľ čo 7 000 Kelvinov znamená veľmi studenú bielu, ktorá sa môže v niekedy javiť až ako svetlomodrá.
 
Čo sú lúmeny?
Lúmeny vyjadrujú skutočný svetelný výkon a je to zároveň najdôležitejší faktor, ktorý je potrebné zvážiť pri kúpe LED svetiel. Najprv si zistite, koľko lúmenov potrebujete a potom nakupujte.
 
Čo je Kelvin?
Kelvin, alebo vedecky nazývaná korelovaná farebná teplota (CCT), môže byť definovaná ako špecifikácia farebného vzhľadu svetla vyžarovaného svetelným zdrojom a jeho vzťah k farbe svetla vyžarovaného zo štandardného alebo referenčného zdroja. Nemá vplyv na množstvo svetla, len na jeho farbu.
 
Aká je účinnosť lúmenov?
Svetelná účinnosť popisuje, ako dobre svetelný zdroj vyžaruje svetlo. Môže sa vypočítať pomocou pomeru medzi svetelným tokom a výkonom, a preto sa meria v lúmenoch na watt ako jednotka SI.
 
Ak ste sa rozhodli zmeniť celkový prístup vašej domácnosti a nasadnúť na šetrnejšie eko trendy, voľba LED svietidiel môže byť tou správnou cestou pre vás. Posvieťte si na svet modernejšie a rozumnejšie!
 
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,03
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.