ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Japandi štýl bývania - spojenie jednoduchosti a prírody

31.1.2023 16:56:01 |
Photo by R ARCHITECTURE on Unsplash | Počet zobrazení: 365x

Japandi je smer interiérového dizajnu, ktorý sa v súčasnosti stáva stále viac populárnym. Celá jeho estetika sa zameriava na jednoduchosť, jemné odtiene, prírodné materiály a čisté línie, ktoré vytvárajú životný priestor plný pokoja a harmónie.

Ak si chcete zariadiť domácnosť v japonskom štýle, máme pre vás návod

Čo je japandi? 

Ako už názov napovedá, japandi je kombináciou japonskej filozofie a škandinávskeho interiérového štýlu. Napriek tomu, že Škandinávia a Japonsko sa výrazne kultúrne líšia, zdieľajú mnoho spoločných základných princípov dizajnu: dôraz na funkčnosť a jednoduchosť, rešpekt k prírode, poctivej ručnej práci a pohodlie. Oba vychádzajú z minimalistických princípov zameraných na teplé prírodné prvky, tlmené farebné palety a zmes prírodných materiálov.
 
V japandi zariadených domácnostiach nenájdete príliš zdobené a krikľavé detaily. Namiesto toho v týchto priestoroch žiaria čisté tvary a línie funkčných a zároveň esteticky príjemných kusov nábytku a dekorácie. Jedným z kľúčových prvkov je taktiež dostatok prirodzeného svetla a rastlín.
 
Tento druh interiérového dizajnu nie je o tom, z akej krajiny pochádzate. Podstata spočíva vo vytvorení minimalistického priestoru, v ktorom sa budete cítiť dobre, pokojne, budete môcť nerušene relaxovať a užívať si život vo vašom domove. Čím menej neporiadku bude vo vašom obytnom priestore, tým otvorenejšia a pokojnejšia bude aj vaša myseľ.
 
Hygge versus wabi-sabi
Štýl japandi dokáže krásne prepojiť aspekty severského konceptu hygge a budhistického konceptu wabi-sabi. Ak ste fanúšikom hygge, chcete, aby bol váš domov teplý, pohodový a príjemný. Ak ste milovníkom wabi-sabi, chcete domácnosť, ktorá dokáže akceptovať a odrážať aj drobné nedokonalosti.
 
Dánsky výraz hygge sa prekladá ako „útulnosť“. Zameriava sa na spojenie s ostatnými, ako aj so sebou samým prostredníctvom zámerných aktivít, ktoré prinášajú radosť, pohodlie a spolupatričnosť.
 
Wabi-sabi je japonský koncept, zameriavajúci sa na hľadanie krásy vo veciach, ktoré by väčšina ľudí považovala za chybné alebo poškodené. Oceňuje autenticitu, povzbudzuje ľudí, aby prijali svoje prirodzené prostredie, namiesto toho, aby sa ho snažili zmeniť pre svoj vlastný osobný prospech.
 
Ako vidíte, medzi týmito dvoma pojmami je veľa podobností – oba povzbudzujú, aby sme si vážili naše prostredie a všímali si ľudí okolo nás.

Menej je viac 

Japonský štýl zahŕňa minimalistický prístup k dizajnu. To však neznamená, že tieto priestory nemajú osobitosť. Je síce pravda, že japandi ospevuje jednoduchosť, pokoj a vyrovnanosť, ale domácnosť si aj pri tomto štýle môžete vyzdobiť podľa vlastného vkusu. Dôležité je mať stále na pamäti funkčnosť a zbaviť sa všetkého nadbytočného.

Materiál 

Medzi primárne materiály štýlu japandi patria textílie a nábytok vyrobený z prírodných materiálov, dokonca aj ručne vyrábaná keramika a dekorácie. Izby v japonskom štýle vyvažujú prírodné materiály s čistými líniami a tlmenými farbami v modernom obale. Ak si chcete zariadiť domácnosť v japonskom štýle, toto sú materiály, ktoré môžete využiť:
 
– Nábytok - ratan, drevo (orech, žaluď, buk, bambus), ľanové alebo bavlnené zmesi na čalúnenie
– Textílie - bio bielizeň, organická bavlna, zamat, ľan, bavlnený mušelín, gázovina
– Dekorácia - terakota, hlina, sklo, betón, drevo, čokoľvek ručne vyrobené
– Rastliny - najmä sušené kvety

Farba 

Pokiaľ ide o farbu, najlepšie je príliš neporušovať tradície. Pri výbere farieb do vášho priestoru by ste sa mali držať neutrálnej palety. Pracujte s jemnými pastelovými a prírodnými zemitými tónmi, ako je béžová, hnedá, slonovinová alebo sivá. Ako akcenty môžete použiť aj zelenú, modrú, slivkovú a zlaté dekorácie.

Udržateľnosť 

Japandi štýl si potrpí na udržateľnosť. Existujú tri hlavné druhy: environmentálna, ekonomická a sociálna udržateľnosť. Tieto tri idú ruka v ruke a sú navzájom prepojené. Najbežnejším príkladom je recyklácia materiálov používaných v domácnostiach. Znížením spotreby ušetríte nielen peniaze, ale tiež pomáhate planéte a životnému prostrediu. 

Minimalistický nábytok 

Japonský štýl je charakteristický minimalistickým dizajnom, ktorý je esteticky príjemný, ale zároveň kvalitný a funkčný. Nábytok sa vyberá veľmi starostlivo, línie by mali byt' čisté a minimalistické a ako materiál dominuje rozhodne drevo. Môžete však použiť aj staršie kusy, ktoré potom upcyklujete. Vyhnite sa nábytku s množstvom ornamentov – čím jednoduchší, tým lepšie.

Poriadok a priestrannosť 

Poriadok a priestrannosť sú v koncepte japandi veľmi dôležité. Na splnenie týchto požiadaviek sa rozhodnite pre plynulé a prepojené priestory, ktoré maximálne využívajú prirodzené svetlo. Ak predsa len chcete trochu súkromia, ako tienenie si vyberte japonské steny, paravány, vitríny alebo drevené panely.
 
Ak chcete mať v obývačke a jedálni otvorené usporiadanie, buďte kreatívni v tom, ako využijete priestor okolo veľkých kusov, ako sú pohovky alebo jedálenské stoly. Malý priestor môžete zväčšiť použitím zrkadiel na odrazenie svetla od stien a stropov.
 
Priestor by však nemal byt' vizuálne ohromujúci, skôr by ste sa mali zamerať a sústrediť na to, na čom vám skutočne záleží.

Rastliny ako prirodzený prvok v priestore 

Ak existuje jedna vec, ktorá definuje dekor v japonskom štýle, tak sú to rastliny. Vniesť prvok prírody do miestnosti je nevyhnutnosťou. Klasikou je živý ministrom - bonsaj, naaranžované rastliny v štýle ikebana a malé sukulenty.
 
Ak chcete svoju domácnosť naozaj zariadenú v štýle japandi, vyberte si pár jednoduchých rastlín, ktoré sa vám naozaj páčia a rozmiestnite ich po miestnosti.

picture

Photo by Katja Rooke on Unsplash

 
11 tipov, ako integrovať štýl japandi do vášho domova 

Keď vojdete do domu v japonskom štýle, okamžite vás privíta prívetivá a upokojujúca atmosféra. Nuž, poďme sa pozrieť na to, ako si tento pocit vytvoríte aj u vás doma.
 
1. Starostlivo si vyberajte
Japandi definuje štýl bez akýchkoľvek zbytočných a prehnaných dekorácií. To však neznamená, že musíte žiť v úplne prázdnom a strohom priestore. Ide skôr o to, aby ste si dekor starostlivo vybrali, zbavili sa akýchkoľvek predmetov, ktoré vo vás vyvolávajú negatívne pocity a ponechali si len tie veci, ktoré skutočne milujete.
 
Aj počet umeleckých diel by sa mal obmedziť na minimum. Ak má niekto doma stenú plnú obrazov ako v galérii, v štýle japandi to znamená redukovať len na jeden alebo dva kusy vášho obľúbeného umenia.
 
2. Použite teplú a neutrálnu paletu
Ak chcete dosiahnuť príjemnú atmosféru, skombinujte biele steny so zemitými a hrejivými kontrastnými tónmi, ako je béžová, terakotová, krémová alebo čokoládovo hnedá. Ako akcent môžete použiť aj čiernu. V miestnosti však použite maximálne 3-4 farby.
 
3. Menej je viac
Najlepší spôsob, ako dosiahnuť efektívny priestor, je mať menej vecí v priestore. Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale väčšina z nás by bola prekvapená, koľko nepotrebných vecí si zbytočne skladujeme v domácnosti. Snažte sa ponechať si iba položky, ktoré naozaj slúžia účelu a majú pre vás nejaký význam.
 
Ak potrebujete dať veci preč z dohľadu, maximalizujte nevyužité priestory premenou na úložné priestory. Skúste napríklad využiť prázdne miesta pod schodmi alebo pod posteľou. Udržujte veci čisté aj za zatvorenými dverami a budete sa cítiť oveľa lepšie. Uprataný priestor rovná sa uprataná myseľ.
 
4. Používajte organické a prírodné materiály
Na dosiahnutie útulnej atmosféry je použitie prírodných materiálov nevyhnutné. Drevo je jedným z najobľúbenejších obnoviteľných materiálov, ktoré si môžete vniesť do svojho interiéru, ale existuje aj množstvo ďalších materiálov, ktoré môžete použit’.
 
Drevené stoličky, sisalové koberčeky, terakotové hrnce, vlnené deky - to všetko sú skvelé produkty, ktoré sa dajú integrovať do vášho interiéru v štýle japandi. Bambus, juta, ryžový papier a ratan sú ďalšie obľúbené prírodné materiály, ktoré by sa tiež dali perfektne integrovať.
 
5. Spojenie interiéru s exteriérom
Ústredným prvkom v japonskej kultúre je príroda. Pre Japoncov je dôležitou hnacou silou, čo znamená, že interiér by mal byť spojený s vonkajším priestorom.
 
Ak žijete v domácnosti bez akéhokoľvek vonkajšieho priestoru, zadovážte si izbové rastliny alebo niekoľko živých kvetov. Netreba to však preháňať, postačí pár rastlín. Ďalším efektívnym spôsobom integrácie prírodných prvkov je naaranžovanie niekoľkých tenkých konárov vo váze. Ak máte terasu alebo balkón, prepojte interiér s exteriérom pomocou posuvných sklenených dverí.
 
6. Výber nábytku
V interiéri štýlu japandi sa prevažne používa nízky nábytok. Byť blízko pri zemi má symbolizovať pokoj a vyrovnanosť a poskytnúť útulný a pohodlný pocit. Držte sa nábytku s čistými, jednoduchými líniami v tmavšom tóne dreva.
 
Spálne sú tiež prevažne minimalistické - s posteľnou bielizňou, niekoľkými umeleckými kúskami a vankúšmi ako jedinými dekoratívnymi prvkami.
 
7. Multifunkčnosť a flexibilita
Japonci oceňujú funkčné predmety, ale aj flexibilitu. Stačí si spomenúť na japonské postele, ktoré sa skladajú a odkladajú, keď sa nepoužívajú, prenosné zásteny z ryžového papiera, ktoré sa podľa potreby posúvajú, aby oddelili oblasti v domácnosti a ,samozrejme, japonské elektricky vyhrievané stoly (kotatsu) , ktoré sú centrom japonského domova.
 
8. Podlahy
Japonské podlahy sú z tvrdého dreva v tmavšom odtieni. Ak máte tmavú hnedú drevenú podlahu, môžete pridať kontrast krásnym prírodným kobercom v krémovej alebo béžovej farbe. A naopak, ak máte svetlé podlahy, pridajte kontrast s tmavým kobercom.
 
Chýbať by vám nemala tradičná tatami rohož, ktorá má univerzálne využitie. Dá sa po nej chodiť, sedieť na nej, meditovať či cvičiť joga. Keď pridáte futónový matrac, môžete na nej dokonca aj spať. Deťom môžete do izby kúpiť teepee stan s podložkou.
 
9. Japonské vzory
Ak chcete do vášho priestoru vniesť viac vzorov, najlepší spôsob, ako tak urobiť je prostredníctvom textílií, umeleckých diel či tapety s maľbou krajinky. Tu sú niektoré z najpopulárnejších tradičných japonských vzorov:
 
– Tsunagi (neustále sa opakujúci jeden motív, napríklad korytnačí pancier)
– Yoroke (zvlnenie priamych čiar pôvodného vzoru)
– Yabure (pôvodne súvislý vzor miestami akoby potrhaný medzerami)
– Komoči (opakujúci sa prvok je zvýraznený líniou naviac)
– Nedži - pôvodne stredovo súmerný prvok je skrútený do špirály)
– Nagare (pôvodný vzor akoby unášaný prúdom rieky či času)
– Kuzure (pôvodný vzor tvarovo pozmenený zošikmením)
– Tsukuši (skupina podobných jednoduchých vzorov)
– Čiraši (drobné prvky rovnomerne roztrúsené po celej ploche, napríklad ihličie borovice)
 
10. Vyvážte osvetlenie
Svetlo určuje náladu interiéru, a to platí aj pri japonskom štýle. Zamerajte sa na jednoduché tvary s čistými líniami, aby ste vytvorili harmóniu a vyváženú atmosféru. Pre moderný minimalistický vzhľad môžete zvoliť dizajnovú stolnú lampu alebo stojacie svietidlo.
 
Vyhnite sa však ostrému svetlu a siahnite radšej po svietidlách s tlmeným svetlom.
 
11. Rafinovaný dekor
Dekorácie sa používajú iba v minimálnej miere, aby sa zachovala pokojná atmosféra. Keďže nábytok je stredobodom miestnosti, nie je potrebných mnoho ozdôb.
 
Ak máte radi japonský štýl a láka vás urobiť tieto malé zmeny vo vašej domácnosti, smelo do toho! Nemusíte hneď zaviesť všetky z týchto bodov, na začiatok postačí jeden či dva. Uvidíte, že jednoduchosť a čistota štýlu japandi si vás veľmi rýchlo získa.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,92
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.