ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

História a pôvod podlahového kúrenia

18.3.2023 15:39:40 |
Image by Freepik | Počet zobrazení: 357x

Podlahové kúrenie je dnes už samozrejmosťou. Počíta sa s ním pri novostavbách aj pri rekonštrukcii bytu či rodinného domu. Stále však ostáva luxusným spôsobom vykurovania, ktoré dodáva teplo mimoriadne efektívnym spôsobom.

 

Teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie nám okrem iného umožňuje prechádzať sa doma naboso, aj keď sa za oknami všetci čerti ženia.
 
Vedeli ste však, že podlahové vykurovanie nie je žiadny novodobý výmysel, ale jeho počiatky siahajú hlboko do minulosti? Niekde sa dočítame, že istá obdoba takéhoto kúrenia sa používa už viac 3 000 rokov. Iné zdroje uvádzajú, že s podlahovým kúrením sa dokonca začalo pred viac ako 5 000 rokmi pred Kr.

Dymový systém v Kórei 

Ak by sme mali ísť úplne na začiatok, dostali by sme sa do starovekej Kórei. Už 5 000 rokov pred Kr. sa našli vynálezcovia, ktorí vymysleli podlahové kúrenie pomocou dymových rozvodov. Dymovodový systém spájal miestnosti domu. Keď sa zapálil oheň v ohnisku, rozvody pod podlahou rozvádzali dym, ktorý produkoval teplo.

Dymový systém vykurovania, známy aj ako ondol, oveľa neskôr prešiel „modernizáciou“. Približne v 4. stor. po Kr. sa používali dve ohniská. Jedno na varenie a nadzemné vykurovanie. Druhé sa spojilo s dymovými rozvodmi a dymom vyhrievalo podlahy.

Hypokaustom v Anatólii, na Cypre a v starovekom Ríme 

Hypokaust využíva prirodzené teplo na vykurovanie podlahy. Typické pre túto starovekú technológiu sú stĺpy. Podlahu tvorili dve vrstvy betónu a dlaždíc, medzi nimi bol súbor stĺpov. Toto riešenie umožňovalo rozvádzať dym a horúci vzduch vo vnútri podlahy. Teplo potom sálalo do priestoru nad podlahou.
 
Hypokausty sa vo veľkej miere používali vo verejných kúpeľoch a súkromných domoch najmä v oblasti Stredozemného mora. Moderné a sofistikovanejšie hypokausty sa potom objavili približne okolo roku 1 400 po Kr. v tureckých kúpeľoch postavených Osmanskou ríšou.
 
Po páde Rímskej ríše hypokaustom odzvonilo. Boli nahradené inými spôsobmi vykurovania.

Prelom v 19. storočí 

Veľký skok v čase nás v rámci bádania po technológiách podlahového vykurovania doviedol do 19. storočia. Mnoho vynálezcov pracovalo na vývoji rôznych metód, pri ktorých sa primárne využívali potrubné systémy, kotly a voda.

Medzitým nemecký vedec Hans von Pechmann čisto náhodou objavil polyetylén, plast, ktorý sa dnes používa na výrobu vykurovacích rúr.

Inovácie 20. storočia 

Bolo to v dvadsiatom storočí, keď došlo k pokroku vo vykurovaní. Nové technológie boli postavené na základe starých princípov. Už vtedy sa vedelo o neodškriepiteľných výhodách podlahového kúrenia, len to chcelo inováciu.
 
Európa a Amerika boli v tom čase v dostatočnom predstihu pre ázijskými krajinami, ktoré stále používali tradičné ondolové vykurovacie systémy. 
 
V roku 1907 to bol napríklad anglický profesor Arthur H. Barker, ktorý vynašiel systém ohrievania panelov pomocou malých rúrok. Tento systém potom patentovala firma Crittal. Ešte dnes nájdeme v Bratislave budovy, kde tento systém môžeme vidieť. Je to napríklad výšková budova stavebnej fakulty STU alebo Istropolis.
 
V roku 1930 Oscar Faber prvýkrát použil vodné potrubia na vykurovanie a chladenie domov. 
 
Veľký vývoj v domácich vykurovacích systémoch nastal v roku 1945. Američan William Levitt použil sálavé vykurovanie na báze vody v tisíckach domácností. Bolo to po prvýkrát, čo bol tento typ vykurovania použitý v takom veľkom rozsahu a ukázalo sa, že sa dá začleniť do takmer každého projektu výstavby či už rodinných domov alebo verejných budov.

picture

href="https://www.freepik.com/free-photo/youn 
g-attractive-girl-home-working-with-laptop-ta 
lking-phone-comfort-coziness-while-home-home- 
office-work-from-home-remote-online-employmen 
t_8264061.htm#page=2&query=floor%20heat&a 
mp;position=48&from_view=search&track 
=ais">Image by pressahotkey on Freepik

 
Polyetylén v hlavnej úlohe 

V 50. a 60. rokoch sa vo veľkom začal výskum polyetylénu. V roku 1953 bola v Kanade postavená prvá továreň na jeho výrobu. Tu bolo inštalované aj prvé podlahové kúrenie pomocou vodovodných potrubí, a to v roku 1960.

Moderné systémy podlahového vykurovania 

V súčasnosti sa využívajú primárne dva hlavné typy podlahového vykurovania:  tzv. mokré vykurovanie, kedy potrubie pod podlahou rozvádza teplú vodu; a elektrické podlahové kúrenie, pri ktorom elektrické systémy vo forme vykurovacích káblov vytvárajú teplo pomocou elektrickej energie.

Ak sa chcete o týchto typoch kúrenia dozvedieť viac, navštívte stránky odborníkov. Dočítate sa čo-to o ich výhodách a nevýhodách, mnohé ponúkajú tiež porovnanie elektrickej a teplovodnej podlahovky.

Výhody podlahového vykurovania 

Na záver si pripomeňme, čo môžeme získať týmto systémom vykurovania.
 
– efektívnejšie rozloženie tepla
– bez vírenia vzduchu a prachu
– nijako nezasahuje do dizajnu interiéru
– bez potreby inštalácie radiátorov, ktoré uberajú z priestoru
– umožňuje využívať nízkonákladové zdroje energie
 
Podlahové vykurovanie do novostavieb? Určite! Začleňte ho aj do projektu rekonštrukcie stavby. Bude to o niečo náročnejšie, no nie nemožné. Obráťte sa na odborníkov. Tí vám ochotne poradia, ako si vybrať vhodné podlahové kúrenie a aká bude najvhodnejšia inštalácia pre váš domov.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.