ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Vegetačné strešné systémy: Evolúcia zelených striech

18.3.2023 17:15:59 |
Photo by Jim Petkiewicz on Unsplash | Počet zobrazení: 786x

Mestá a obce posadené v dolinách, obklopené kopcami a lesmi, nevnímajú zlú kvalitu vzuchu tak, ako zastavané veľkomestá prepletené cestami a diaľnicami. Tie neustále hľadajú riešenia, ako napomôcť prírode. Preto tradičné plechové, betónové či asfaltové strešné krytiny nahrádzajú tzv. zelené strechy, známe aj ako ekostrechy alebo živé strechy. 
 
V posledných rokoch sa zelené strechy rozmohli aj na Slovensku. Okrem toho, že tlmia teplotné výkyvy počas roka, majú niekoľko ďalších výhod. Viete, čo to vlastne zelená strecha je? Poďte s nami nazrieť do histórie.

Zelená strecha – záhrada na budove  

Zelené strechy sú strechy, ktoré sú buď celé alebo iba sčasti pokryté rastlinami. Tvorí ich niekoľko vrstiev vegetácie a upravenej pôdy, ktoré sú položené priamo na bežnej krytine. Zeleň sa vysádza cez drenážne membrány. Súčasťou systému sú aj hydroizolačné bariéry, ktoré kontrolujú množstvo vody a vlhkosti v jednotlivých vrstvách. 
 
Ak pokukávate po zelenej streche, no obávate sa, že celý ten vegetačný systém vaša stará strecha neudrží, vaše obavy sú zbytočné. Zelené strechy môžete inštalovať aj na starší rodinný dom. Je potrebné dodržať iba niekoľko základných pravidiel, ktoré by ste mali prediskutovať priamo s odborníkmi. 
 
Možno práve táto živá strecha vás naštartuje, aby ste začali uvažovať nad rekonštrukciou strechy. Či sa už pustíte do čiastočnej alebo kompletnej rekonštrukcie strechy, aj tu je niekoľko vecí, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Tisícročná história 

Aj keď zelené strechy sú stále novodobým fenoménom, v skutočnosti sú staré niekoľko tisíc rokov. Už v dávnej minulosti pokrývali obydlia vytvorené v jaskyniach a menšie stavby, ktoré sa používali na obytné, poľnohospodárske aj obradné účely. 
 
Pri pôvodných zelených strechách však nebola vyriešená vodotesnosť. Strechy ani obydlia neboli chránené pred hrabošmi a inými škodcami. Neskôr sa práve mach, tráva a kôra používali ako istá forma tepelnej izolácie. V horúcich mesiacoch tak vnútro domu ostávalo chladné, počas zimy zas naakumulované teplo neprenikalo von.
 
Azda najznámejšími starovekými zelenými strechami sú visuté záhrady v Babylone, ktoré sa datujú do roku 500 pr. Kr. So zelenou infraštruktúrou sa pohrávali aj v starovekej Mezopotámii a Grécku. V starovekom Ríme zas cisár Karol Veľký vydal zákon, ktorý prikazoval pestovať na každej streche aspoň jednu zelenú rastlinu, pretože sa verilo, že rastliny chránia pred požiarom a úderom blesku.
 
Prvý moderný systém zelených stien vyvinul profesor Stanely Hat White z University of Illinois, ktorý je so svojimi botanickými tehlami považovaný za otca vertikálnych záhrad. Moderná technológia zelených striech začala prekvitať v 60. rokoch 20 storočia, kedy svoju šancu vytušilo Nemecko. 
 
Nové technológie umožňovali nižšie zaťaženie a zelené strechy sa tak mohli rozšíriť na viacero budov. Dnes nehrá rolu tvar strechy, zelené strechy môžu byť inštalované tak na sedlové, ako aj na strmé strechy.
 
TIP: Poznáte výhody a nevýhody plochej či šikmej strechy? 

Typy zelených striech 

Zelené strechy sú všestranné, zahŕňajú rôzne druhy machov, rastlín, kríkov aj stromov. Architektonicky je možné takýto zelený park vysadiť do rôznych tvarov a na ploche rôznych rozmerov. Ak by sme chceli ekostrechy nejakým spôsobom katalogizovať, vystačíme si s 3 základnými typmi: extenzívne, polointenzívne a intenzívne.
 
Extenzívny typ zelenej strechy
Ide o základnú formu vegetačného strešného systému. Zahŕňa nízku a riedku výsadbu ľahkých a malých rastlín. Extenzívne zelené strechy majú najmä estetickú hodnotu a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Tento typ strechy ponúka predovšetkým environmentálne výhody, nefunguje ako sprístupnená strešná záhrada.
 
Polointenzívny typ zelenej strechy
Nachádzajú sa niekde medzi extenzívnymi a intenzívnymi strechami. Majú hlbšiu vrstvu upravenej pôdy, ktorá umožňuje vysadiť náročnejšie trávniky, rastliny s agresívnejšími koreňmi, tiež kríky či menšie stromy. Súčasťou môže byť zopár chodníkov, ktoré sú sprístupnené ľuďom.
 
Intenzívny typ zelenej strechy
Zložité zelené strechy obsahujú stromy a kríky, ale aj chodníky a lavičky, pričom musia byť dodržané nekompromisné podmienky na štrukturálnu podporu, zavlažovanie a ochranu koreňov. Zvyčajne sú hlbšie, tvorené niekoľkými vrstvami, sú teda ťažšie a nie veľmi vhodné na rekonštruovanú strechu.
 
Intenzívne zelené strechy nie sú vhodné na rekonštruovanú strechu, no aj zelený plášť v podobe extenzívnej ekostrechy môže zlepšiť kvalitu prostredia, v ktorom žijete. 
 
Inšpirujte sa: Chcete doplniť svoju zelenú strechu dizajnovými prvkami? Vytvorte si posedenie z masívu a epoxidovej živice.

picture

Photo by href="https://unsplash.com/@chuttersnap?utm_s 
ource=unsplash&utm_medium=referral&ut 
m_content=creditCopyText">CHUTTERSNAP on 
href="https://unsplash.com/photos/IfmqOuOkaOA 
?utm_source=unsplash&utm_medium=referral& 
amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash

 
Výhody zelených striech 

Možno ste už čo-to počuli o zelených strechách. Poďme si zhrnúť výhody, ktoré takýto vegetačný strešný systém prináša.
 
Podporujú biodiverzitu v mestských častiach
Tým, že zelené strechy tvoria najmä rastliny a iné prírodné prvky, ako sú kamene, staré drevo a rôzne vodné prvky, ponúkajú domov pre niektorý hmyz, motýle, včely, ale aj pre niektoré druhy vtákov. Takto sú vytvorené výborné podmienky pre biodiverzitu, najmä vo veľkomestách, odkiaľ je divoká príroda vytláčaná.
 
Poskytujú tepelnú ochranu a znižujú spotrebu energie
Zelené strechy výrazne znižujú potrebu ochladzovať, či, naopak, vykurovať budovy. To vedie k citeľnej úspore nákladov na energiu. Dokážu v priestoroch udržiavať optimálnu teplotu celoročne, a preto sú vhodné aj na dielne, garáže, prístrešky, zimné záhrady a ďalšie prístavby.
 
Zlepšujú kvalitu vzduchu v domácnosti
Rastliny v ekostrechách absorbujú škodliviny zo vzduchu a následne vzduch filtrujú, čím dokážu zlepšiť kvalitu ovzdušia u vás doma. Váš domov sa stáva bezpečnejším miestom, zelená strecha dokáže vašu domácnosť zbaviť toxínov.
 
Zaujímavosť: Tak, ako zelené strechy zlepšujú kvalitu ovzdušia vo vašej domácnosti aj v okolí domu, k ochladzovaniu prostredia prispieva aj tzv. ekologická dlažba. Poznáte špecifiká a dopad ekologickej dlažby?
 
Zadržiavajú dažďovú vodu
Tým, že absorbujú dažďovú vodu, znižujú zaťaženie kanalizačných systémov, čo vedie k menšiemu plytvaniu vody. Zadržujú znečisťujúce látky, ktoré by inak prenikli do podzemných vôd a vodných tokov.
 
Poskytujú dobrú zvukovú izoláciu
Zelené strechy tvorí niekoľko vrstiev pôdy, machu a zelených rastlín, ktoré sú zároveň prírodnými zvukovými izolantmi. Pomáhajú blokovať, odrážať a odkláňať zvukové vlny prenikajúce do domu.
 
Majú vplyv na fyzické a psychické zdravie človeka
Zelené strechy zlepšujú interakciu človeka s prírodou. Takéto spojenie prospieva ľudskému fyzickému aj psychickému zdraviu, znižuje krvný tlak, eliminuje depresie a pod. Živé strechy často predstavujú miesto, kde sa stretáva rodina a priatelia, čo pomáha utužovať vzťahy.
 
Tip: Zelená strecha je iba jedným druhom strešnej krytiny. Spoznajte výhody a nevýhody plechovej strešnej krytiny. 

Nevýhody zelených striech 

Aby sme boli objektívni, pozreli sme sa aj na nevýhody zelených striech. V porovnaní s výhodami sú takmer zanedbateľné. Veď posúďte sami: 
 
Náklady
Aj keď zelené strechy dnes už nie sú žiadnou novinkou, stále si vyžadujú pomerne vysoké investície. Nech vás však vyššia cena neodradí. Táto investícia sa vám časom vráti.
 
Neodborná inštalácia
Nesprávne nainštalovaná zelené strecha môže viesť k škodám na majetku, ktoré môžu spôsobiť zatekajúca voda, prenikajúce korene či neodhadnútie miery zaťaženia. Aby ste predišli zrúteniu strechy, určite sa obráťte na profesionálov.
 
Údržba
Niektoré typy zelených striech sú samoregulovateľné, o iné sa budete musieť starať. To môže zahŕňať riedenie rastlín, pretrhanie náletovej zelene a v čase sucha polievanie. Zelená strecha je ako záhrada pri vašom dome. Ak si viete vyhradiť čas na starostlivosť o ňu, určite si ho nájdete aj v prípade zelenej strechy. Celkom bezúdržbový je extenzívny typ zelenej strechy. 
 
Viac informácií o zelených strechách sa dočítate tu.

Spoznajte budovu predtým, ako začnete s realizáciou zelenej strechy 

Pred inštaláciou zelenej strechy potrebujete poznať materiál strechy, jej nosnosť a sklon. Zaujímať by vás mala tiež povaha odvodňovacích systémov, hydroizolácie, elektrických a vodovodných rozvodov. 
 
Ak sa rozhodnete pre polointenzívny alebo intenzívny typ strechy, zvážte tiež, kto bude mať na strechu prístup a ako dokážete realizovať povinnú údržbu. 
 
Výber rastlín ovplyvňujú rôzne faktory vrátane dopadu slnečných lúčov a veterných podmienok. Zásadné tiež je, v akom podnebí sa nachádzate, aké počasie u vás počas roka prevláda a pod.
 
Nie každá budova  je vhodným kandidátom na zelenú strechu. Pri tomto projekte si treba uvedomiť, že ide o náročnú realizáciu, a preto je veľmi dôležité, aby dopadla na výbornú. Ak si netrúfate na svojpomocnú inštaláciu zelenej strechy, určite sa obráťte na odborníkov. Iba tak si budete môcť užívať výhody, ktoré ekostrechy prinášajú. 
 
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov –Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,17
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.