ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Hrozba cunami

7.9.2007 11:13:36 | Q
Nature | Počet zobrazení: 2797x

60 miliónov ľudí v Bengálskom zálive môže byť v ohrození.

 

Husto osídlený Bengálsky záliv je ohrozený možnými veľkými zemetraseniami spôsobujúcimi cunami.

Austrálski seizmológovia upozorňujú, že zatiaľ ide len o dohady, napriek tomu, je hrozba znepokojujúca.

Severný Bengálsky záliv bol v minulosti považovaný za nepravdepodobné miesto zemetrasení, ktoré vznikajú, keď sa tektonické pláty, ktoré tlačia do seba, uvoľnia a jeden sa začne kĺzať po druhom. Tieto veľké zemetrasenia môžu spôsobiť vznik vĺn cunami. Rozmedzie plátov južnejšie pri pobreží Sumatry takéto zemetrasenia spôsobuje, jedno z nich malo za následok ničivú vlnu v roku 2004.

Predchádzajúci výskum tvrdil, že rozhranie na severe pokračuje smerom na Barmu a nezasahuje do vnútra zálivu. Problém pohybu zemských plátov je však veľmi zložitý.

Vedci sa dnes prikláňajú k novej interpretácii, podľa ktorej je rozhranie dosiek 100 až 200 km západnejšie. To by znamenalo, že je pod vodou a môže počas zemetrasení vytvárať vlny.

Ak je to tak, existuje 900 kilometrov dlhá línia vytvárajúca zemetrasenia od severného hrotu Bengálskeho zálivu až k Andamanským ostrovom. V jej severnej časti žije na území s nadmorskou výškou menšou ako 10 metrov 60 miliónov ľudí, ktorí by mohli byť postihnutí ďalšou veľkou vlnou. Konzervatívny odhad hovorí o milióne životov v ohrození, vlna však nemusí prísť ďalšie stovky rokov.

Existuje len málo záznamov o predchádzajúcich vlnách cunami v týchto oblastiach, ale hypotézy vedcov podporujú zápisky britského kapitána Edwarda Halsteda, ktorý navštívil ostrov Manuang pri pobreží dnešnej Barmy v roku 1841.

Medzi správou o správaní ostrovanov, ktorí si odkladali cigary do náušníc a záznamom rozhovoru so 106-ročným obyvateľom ostrova, Halsted zapísal, že v roku 1762 zasiahla ostrov veľká vlna, ktorá zanechala na ostrove množstvo rýb.

Vedci sa v súvislosti s možnou vlnou obávajú najmä o Bangladéš, ktorého vláda problém ignoruje a ani v budúcnosti ho neplánuje nijako riešiť. Záliv vôbec nie je pripravený na takúto situáciu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,97
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.