Príliš skoro do postele, príliš skoro z postele

14.9.2007 10:08:28 | Q
Nature | Počet zobrazení: 2113x

Genetika skúma dôvody skorého vstávania.

 

Spoločnosť oslavuje „ranné vtáčatá“, ale pre niekoľko nešťastníkov začne vnútorný budík zvoniť naozaj príliš skoro. Výskum skoro vstávajúcich myší primäl vedcov k zmene pohľadu na biologické hodiny a mohol by viesť k nájdeniu nového spôsobu liečby ľudí s poruchami spánku.

Odchýlky v cykloch spánku sú podľa Louisa Ptceka, genetika z Kalifornskej univerzity, normálne. V populácii je dosť tých, čo vstávajú bez budíka už pred šiestou, ale aj dosť tých, ktorí by dokázali spať do neskorého popoludnia.

Okrem toho však existujú ľudia, ktorí vstávajú extrémne skoro alebo neskoro. Syndróm fáz spánku postihuje podľa Ptecka 0,3% ľudí, ktorí vstávajú okolo štvrtej hodiny ráno a chodia spávať o siedmej večer.

Vedci zistili, že niektorí z týchto ľudí majú v sebe mutáciu génu označovaného PER2 a hladina PER2 proteínov je často kriticky nízka.

Najskôr si vedci mysleli, že , že mutácia spojená s týmto syndrómom spôsobil úbytok PER2 proteínov. Teraz na základe výskumu s myšami zistili, že zmutovaný gén primárne znižuje množstvo proteínov.

Výsledky budú mať dopad pre všetkých, ktorí sa snažia manipulovať s vnútorným hodinovým systémom tela čo i len obyčajnou tabletkou.

Obraz biologických hodín sa vďaka výskumu ukázal komplikovanejší. Vedci zistili, že gén PER2 má dve modifikovateľné strany a chemický spúšťací mechanizmus, ktorý môže byť aktivovaný iným génom.

Jedna zo strán génu môže za nespavosť, funkciu druhej strany vedci neobjavili. Dúfajú však, že ju nájdu v krátkom čase a objav prispeje k pochopeniu problémov spánku a nájdeniu účinnej liečby.

originál článku