Počítačové agenty vysvetlili správanie primátov

17.9.2007 12:30:12 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1312x

Pomocou inteligentných počítačových agentov dokázali vedci z University of Bath porozumieť zložitému správaniu makakov.

 

Pomocou umelej inteligencie vedci zisťovali, prečo sú niektoré skupiny primátov „despotické“ kým iné sú „rovnostárske“. A výsledky popreli niektoré teórie primatológov.

Pomocou počítačovej simulácie tiež podporili teóriu o prenikaní dominantných makakov do stredu ich čriedy bez toho, aby o to javili záujem.

Pomocou agentov, ktoré sa riadili len dvomi pravidlami – zostať v skupine kvôli bezpečnosti a trápiť podriadených až kým neodídu – zistili vedci, že dominantné agenty si nájdu cestu do stredu skupiny.

Túžba ostať v skupine a ponižovať podriadených by mohla byť evolučným mechanizmom, ktorý pomáha chrániť dominantnejšie a úspešnejšie jedince.

Počítačová simulácia je novým prístupom k skúmaniu správania zvierat. Doteraz boli vedci odkázaní len na pozorovanie správania a vyslovenie teórie, ktorá s ním korešpondovala. Teraz môžu vedci pomocou agentov overiť svoje teórie. Pomôže im to lepšie pochopiť zložité správanie živočíchov.

Kým v rovnostárskych skupinách neexistuje hierarchické usporiadanie a na prvý pohľad je v nich menej bojov, v skutočnosti je tam súperenie oveľa väčšie ale menej násilné ako v despotických skupinách.

Primatológovia pozorovali, že rovnostárske skupiny trávia viac času hladením a láskaním druhých po boji, na základe čoho usudzujú, že počas evolúcie vznikli dve rozdielne skupiny spoločnosti na základe schopnosti uzmieriť sa.

Techniky založené na modelovaní pomocou agentov dovoľujú vedcom tvoriť a odstraňovať rôzne spôsoby správania sa jedincov a hľadať vysvetlenie toho, čo sa dá v skutočnosti vidieť v prírode.

Vedci zistili, že zmenou fyzickej vzdialenosti medzi jedincami z čriedy dokážu vytvoriť rovnostársku aj despotickú skupinu. Na základe simulácie tiež zistili, že druh skupiny súvisí s vonkajším prostredím.

Ošetrovanie po boji, ktoré praktizujú rovnostárske skupiny, im pomáha tráviť viac času spolu a to ich ochraňuje v prostredí, kde sú predátori.

originál článku