Osamelosť mení gény

17.9.2007 15:14:18 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2174x

Zmeny v imunitnom systéme môžu vysvetliť, prečo sú sociálne faktory ako osamelosť spojené so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, vírusových ochorení a rakoviny.

 

Je známe, že sociálne prostredie osoby môže ovplyvniť jej zdravie a tí, ktorí sú osamelí a sociálne izolovaní vykazujú vyššiu úmrtnosť než iní.

Vedci teraz prvýkrát našli rozdielny vzor prejavu génu v bunkách imunitného systému ľudí, ktorí dlhodobo pociťujú osamelosť. Zistenia naznačujú, že pocity sociálnej izolácie súvisia so zmenami v aktivite génov, ktoré riadia zápal, prvú reakciu imunitného systému.

Vedci sa snažia zistiť, či je zvýšené riziko ochorení osamelých ľudí výsledkom zredukovaných sociálnych možností ako fyzická alebo ekonomická pomoc, alebo ide o biologický dopad sociálnej izolácie na organizmus.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity zistili, že biologický vplyv sociálnej izolácie siaha až k najzákladnejším vnútorným procesom v našich génoch. Zmeny v génoch imunitných buniek súvisia so subjektívnou skúsenosťou sociálnej vzdialenosti. Pozorované rozdiely sú nezávislé od ostatných známych rizikových faktorov ako zdravotný stav, vek alebo hmotnosť. Zmeny boli tiež nezávislé od objektívnej veľkosti sociálnej siete jedinca.

Vedci našli skúmaním génov bielych krviniek rozdiel v 209 transkriptoch génov medzi ľuďmi umiestnenými na vrchu a spodku škály osamelosti Kalifornskej univerzity, ktorá bola vytvorená v 70. rokoch.

Viazanosť osamelosti a rizika ochorenia podľa výsledkov nesúvisí s počtom ľudí, ktorých poznáte, ale s počtom ľudí, ktorých vnímate ako svojich blízkych.

originál článku