ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ak si zničíme našu planétu, nájdu nám vedci novú?

14.1.2007 18:05:39 | Redakcia portálu
Dawn Stover | Počet zobrazení: 1667x

Vedci skúmajú jednu z predpovedí A. Einsteina o nájdení planéty podobnej Zemi okolo iných hviezd – planéty, na ktorej by bol možný život podobný tomu na Zemi. Evakuačné plány môžu začať!

 

ČO: Spôsob, akým si všimnúť planéty veľkosťou podobné Zemi obiehajúce vzdialené hviezdy.
Tradičné techniky nevedia nájsť malé kamenné planéty. Ale nový spôsob nazvaný „gravitational micro-lensing“ (efekt, kedy vzdialený objekt svojou gravitáciou spôsobí lom svetla vychádzajúceho z hviezdy a tým spôsobí vznik skresleného resp. znásobeného obrazu z pohľadu veľmi vzdialeného pozorovateľa) dokáže využiť pozorovanie ohybu svetla na objavovanie tých nezachytiteľných náhradných „Zemí“.
Astronómovia týmto spôsobom našli už štyri nové planéty. Posledná, nachádzajúca sa v súhvezdí Škorpióna, je ľadová guľa len 5,5-krát masívnejšia ako Zem. Ide o najmenšiu nájdenú exosolárnu planétu, ktorá obieha okolo normálnej hviezdy.

picture
 
 

PREČO: Aby sme zistili, či sme vo vesmíre sami. Je pravdepodobnejšie, že nájdeme život na kamennej planéte ako na plynovom obrovi podobnom Jupiteru. A ak by ľudstvo potrebovalo nájsť v budúcnosti nový domov, našim cieľom by pravdepodobne boli kamenné exosolárne planéty. Niektorí vedci tiež tvrdia, že malé pevné planéty počtom prevyšujú plynových obrov (opatrné odhady hovoria o pomere 10:1), ale túto hypotézu sa im dodnes nepodarilo overiť.

 

KDE: Po celom svete. Astronómovia zameriavajú svoje teleskopy do stredu našej galaxie, kde môžu naraz vidieť množstvo hviezd. Pretože udalosti, ktoré možno týmto spôsobom sledovať nastávajú v priebehu 10 až 40 dní, výskumné tímy na rôznych kontinentoch zaznamenávajú dáta, kým sa svitanie – a koniec možného pozorovacieho času - nepriblíži k ich skupine.

 

KTO: Dva medzinárodné tímy vedcov založené v Chile a na Novom Zélande podporované stovkami dobrovoľných astronómov hľadajú efekty malých lomov svetla v širokom páse oblohy. Upozorňujú sa navzájom na pravdepodobné udalosti prostredníctvom elektronickej pošty a internetu.

Originálne znenie článku >> TU

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,28
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.