Bicykle, ktoré lepšie držia rovnováhu

25.9.2007 13:07:25 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 6448x

Už takmer 150 rokov sú vedci zaujatí problémom bicykla. Ako môže byť na Zemi pohybujúci sa bicykel taký stabilný? Vedci z Technickej univerzity v Delfte v spolupráci s britskými výskumníkmi dúfajú, že našli teoretický model bicykla.

 

Výrobcovia bicyklov neboli nikdy schopní presne popísať ako bicykle fungujú. Ich konštrukciu menili len na základe experimentov. V novom modeli môžu do počítača zadať všetky faktory ovplyvňujúce stabilitu a riadenie ich bicykla. Model potom vypočíta reakciu bicykla v špecifických rýchlostiach.

O model je zo strany výrobcov bicyklov mimoriadny záujem, pretože dokáže predpovedať, či nový dizajn vyústi do labilného stroja alebo stabilného bicykla pre seniorov. Doteraz sa firmy zameriavali na tri hlavné parametre, ktoré zaručovali správne fungovanie bicykla – celkovú geometriu, vzdialenosť medzi kolesami a uhol pod ktorým smeruje vidlica nadol. S novým modelom budú schopné vytvárať bicykle lepšie prispôsobené rôznym cieľovým skupinám.

Cieľom ďalšieho výskumu je štúdium interakcie medzi bicyklom a jazdcom s ohľadom na kvalitu ovládania bicykla. Na základe tohto výskumu by výrobcovia mohli vytvoriť ideálny bicykel pre každého cyklistu. Ľudia, ktorí majú problém s udržiavaním rovnováhy na bežných strojoch tak už nebudú odkázaní na trojkolky.

originál článku