ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Voda možno vznikla na Zemi, nie vo vesmíre

26.9.2007 13:11:42 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1820x

Odkiaľ pochádzajú oceány? Väčšina vedcov si myslí, že vznikli z asteroidov a komét bohatých na vodu, ktoré sa na planétu vypršali v dobe jej mladosti.

 

Astronómovia v Japonsku ale tvrdia, že oceány vznikli priamo na našej planéte. Myslia si, že sa vyformovali vďaka tenkej vrstve vodíka, ktorý reagoval s oxidmi na zemskom povrchu.

Vedci si myslia, že hneď potom ako sa Zem vyformovala, bola veľmi horúca a suchá. Teória tiež predpokladá, že našu planétu pred približne 3,8 miliardami rokov bombardovali milióny komét a asteroidov plných vody, čo vysvetľuje neskorší vznik oceánov. Navyše pomer deutéria (ťažkého vodíka) k vodíku v našich oceánoch je totožný s pomerom v asteroidoch.

Japonskí výskumníci prichádzajú s inou možnosťou. Tvrdia, že Zem mohla mať tenkú atmosféru vodíka, ktorý reagoval s oxidmi na povrchu a tak vytvoril vodu.

Dôkaz tenkej vrstvy vodíka má pochádzať z obežnej dráhy Zeme. Dnes je veľmi kruhová, podľa modelov však bola v minulosti veľmi pretiahnutá. Ak by bola planéta stále obalená tenkou vrstvou hmloviny bohatej na vodík, plyn by mohol utlmiť každé predĺženie orbitu.

Ak sa na Zemi voda skutočne vytvorila z tenkej vodíkovej atmosféry, musela mať iný pomer deutéria a vodíka ako dnes. Vedci vyriešili aj tento problém. Ich výpočty ukázali, že pomer mohol prirodzene v čase narastať.

K tomuto nárastu mohlo prispieť niekoľko faktorov, medzi iným aj unikanie vodíka do vesmíru. Slnečná energia môže za únik väčšiny vodíka, ale ťažšie deutérium neuniká tak ľahko, takže sa vo vode nachádza stále v koncentrovanejšej forme.

Chemické reakcie tiež môžu spôsobiť zmenu vodíka vo vode na deutérium. Vedci teda na základe svojich výpočtov usúdili, že oceány mohli byť vytvorené aj priamo na našej planéte.

Odborníci v oblasti astronómie označili hypotézu za veľmi dobrú. Na jej prijatie potrebujú ešte preskúmať situáciu na planétach, mesiacoch a kométach na rôznych miestach v slnečnej sústave.

Prvou doplňujúcou informáciou môžu byť merania sondy Phoenix Mars Lander, ktorá by na Marse mala pristáť v máji 2008.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,74
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.