ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vtáky môžu „vidieť“ magnetický sever

27.9.2007 09:35:09 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1619x

Vtáky sa pri migrácii navigujú pomocou očí a mozgu.

 

Ako určia migrujúce vtáky, ktorým smerom je sever? Vedci prišli s hypotézou, že vtáky v skutočnosti „vidia“ magnetické pole Zeme.

Predchádzajúce práce predpokladali, že magnetické pole Zeme pôsobí na citlivosť oka vtáka, takže zrak môže byť ovplyvnený nájdením magnetického severu. Túto teóriu vedci podporili zistím, že v okU vtákov existujú molekuly, ktoré sú prepojené s časťou mozgu riadiacou smer letu.

Vedci z univerzity v Oldenburgu v Nemecku vpichli penici slávkovitej (Sylvia borin) indikátor, ktorý prechádza nervovým systémom spolu so signálmi. Jeden indikátor jej vpichli do predného mozgu, ktorý je jedinou oblasťou slúžiacou na orientáciu vtákov, druhý indikátor jej vpichli do sietnice.

Po tom ako vták prejavil túžbu migrovať, skončili oba indikátory na tom istom mieste – v časti talamusu zodpovednej za videnie.

Anatomické spojenie podporuje tvrdenie, že vtáky pravdepodobne vnímajú magnetické pole ako zrakový vnem.

V minulosti vedci predpokladali, že v schopnosti orientácie vtákov by mohli hrať rolu proteíny nazývané kryptochrómy prítomné v ich očiach.

Kryptochrómy môžu byť citlivé na elektronický stav párov radikálov (látky, ktoré majú len jeden voľný elektrón a preto sú veľmi reaktívne). Tieto páry môžu existovať samostatne alebo v trojiciach a relatívne rozloženie párov je ovplyvnené orientáciou molekúl v oku vzhľadom k magnetickému poľu Zeme (alebo inému magnetickému poľu, ktorému sú vtáky vystavené).

To znamená, že ak sa vták pozerá nejakým smerom, magnetický sever môže vidieť ako čiernu bodku. Môže vidieť však aj niečo iné. Vedci to nedokážu s presnosťou určiť.

Vedci z univerzity v Oxforde oceňujú prácu nemeckých kolegov, nepovažujú ju však za dostatočný dôkaz, že vtáky „vidia“ magnetické pole. Radi by videli experimenty kde by zmena magnetického pola zjavne menila nervovú aktivitu v talamuse.

A to tiež nebude koniec príbehu hľadania spôsobu navigácie vtákov. Iná práca ukázala, že migrujúce vtáky majú v zobáku magnetické kryštály, ktoré sú tiež zapojené do navigácie. Nemeckí výskumníci si myslia, že existujú pravdepodobne dva systémy, ktoré sa dopĺňajú, kde zobák slúži na meranie sily magnetického poľa ako druh mapy a kryptochrómy v oku plnia funkciu kompasu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,23
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.