ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Alkohol a rakovina: Je pitie nové fajčenie?

28.9.2007 11:32:02 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1811x

Výskumníci z Centra pre závislosti a mentálne zdravie (CAMH) v Kanade vysvetlili spojenie medzi konzumáciu alkoholu a rizikom ochorenia hlavy a hrdla na rakovinu a ukázali, že ľudia, ktorí obmedzili svoje pitie, výrazne znížili riziko rakoviny.

 

Podľa šéfa výskumného tímu CAMH Jürgena Rehma ukazuje výskum závislosť medzi konzumáciou alkoholu a zvýšeným rizikom rakoviny pažeráka, hrtanu a ústnej dutiny. Výsledky výskumu ukázali, že:

· Riziko rakoviny pažeráka síce v prvých dvoch rokoch po skončení pitia alkoholu takmer dvojnásobne stúplo, ale to môže byť dôsledkom toho, že ľudia prestávajú piť, keď už pociťujú niektoré symptómy choroby. V ďalších rokoch však riziko ochorenia prudko a značne pokleslo.
· Riziko rakoviny hlavy a krku sa významne znížilo až po 10 rokoch abstinencie.
· Po viac ako 20 rokoch abstinencie bolo riziko ochorení podobné ako u ľudí, ktorí nikdy alkohol nepili.

Výsledky majú dopad na upravovanie prístupu k alkoholu a stratégií prevencie zvlášť u ľudí, v ktorých rodine je niekto chorý na rakovinu.

Abstinencia od alkoholu má podľa Dr. Rehma na rakoviny hlavy a hrdla podobný vplyv ako má abstinencia od fajčenia na rakovinu pľúc. „Trvá asi dve desaťročia, kým je veľkosť rizika porovnateľná s ľuďmi, ktorí nikdy nepili alebo nefajčili,“ tvrdí Rehm.

Pre Kanaďanov je alkohol obľúbenou drogou, viac ako 60% dospelých v Ontariu konzumuje alkohol pravidelne. Priame a nepriame dopady na spoločnosť sú značné: 5,3 miliardy dolárov len v Ontariu, čo je druhá najvyššia suma po cene tabaku a tabakových výrobkov. Suma je určite ovplyvnená aj faktom, že alkohol v určitých množstvách pôsobí priaznivo pri ochrane srdca, čo, na rozdiel od spojenia s rakovinou, verejnosť zaujalo.

Dr. Rehm vraví, že je potrebný ďalší výskum prepojenia abstinencie od alkoholu a iných druhov rakoviny, hlavne rakoviny prsníka, pečene a konečníka, pre ktoré Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny klasifikovala alkohol ako karcinogénnu látku. Treba tiež skúmať vplyv rôznych typov alkoholu, štýlov pitia a spojeného vplyvu alkoholu a cigariet na riziko ochorenia.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,13
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.