ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kedy pretneme bludný kruh?

28.9.2007 13:33:15 | * q
Hospodárske noviny | Počet zobrazení: 1783x

Je človek, ktorý stojí na čele Slovenskej akadémie vied, viac vedcom či ekonómom? Na túto otázku profesor Štefan Luby odpovedá veľmi otvorene: je tak vedcom, ako manažérom či diplomatom. Optimisticky tvrdí, že veda už nie je na okraji záujmov spoločnosti a my sami si začíname najlepších vážiť. Práve optimizmus patrí k základným črtám Štefana Lubyho - veď ako inak by sa spoluautor ôsmich patentov a vyše troch stoviek vedeckých prác z oblasti fyziky či elektroniky mohol zaoberať aj takou témou, ako je humor vo vede. A viete, že logicky prišiel k záveru, že vedecký humor je láskavý a vlastne prajný, pretože vedci proti sebe nebojujú tak intenzívne, ako je to v niektorých iných odvetviach kultúry?

 

Povedzte, pán profesor, aký ste boli študent?

- Pravdupovediac, skutočne svedomitý som začal byť až na vysokej škole. Dovtedy som učivo zvládal vďaka pamäťovým schopnostiam, ale od vysokej školy som začal brať veci vážne.

Aj ste si občas „blicli“, uliali ste sa z vyučovania?

- Áno, a raz dokonca veľmi dramaticky. Išli sme navštíviť naše spolužiačky, s ktorými sme chodili do gymnázia na Jelenej ulici v Bratislave. Bývali v Devínskej Novej Vsi, s ďalšími spolužiakmi sme nasadli do vlaku a vystúpili sme v Devínskej Novej Vsi. Nevedeli sme, že je to hraničné pásmo, kde možno ísť len s priepustkou. Len čo sme vystúpili z vlaku, hneď nás tam zadržali pohraničné orgány so samopalmi a asi hodinu nás vyšetrovali. Nasadili nás do najbližšieho vlaku a poslali späť do Bratislavy a napísali informáciu aj do školy. Keďže sa už blížili záverečné skúšky, mali sme nepríjemnosti, či, skôr by som povedal, nepríjemnosti mali aj profesori, ktorí sa z toho potrebovali očistiť.
Túto príhodu spomínam aj preto, že dnes, keď sa pripravujeme na vstup do Schengenu a keď nie je problém sadnúť do auta a ísť kúpiť ničo do Viedne, ľudia si už ani nepamätajú, v akých podmienkach sme pred rokom 1989 a ešte hlbšie smerom dozadu žili. Napísal som o tom aj cestopisnú črtu, kde trocha výsmešne porovnávam ten náš vtedajší poriadok, ktorý spočíval v tom, že ak ste chceli v lete vycestovať, už v januári ste museli požiadať o devízový prísľub a doložku – a dnes si môžete „chaoticky“ cestovať takmer kamkoľvek.

Na vysokej škole ste boli svedomitý študent – čo sa stalo? Pohltilo vás tak veľmi štúdium?

- Myslím si, že som si uvedomoval, že som nebol z takej rodiny, kde deti majú vstup na vysokú školu automatický. Takže som si to vážil, rodičia aj robili pre to, aby som sa dostal tam, kam som chcel, čo mohli. Pôvodne som chel študovať prírodné vedy – matematiku, fyziku, ale potom som sa to isté rozhodol študovať na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej, kde bolo omnoho viac záujemcov, ako mohli prijať. Študoval som teda to, čo som chcel, ale v oklieštenejšom rozmere – fyzika bola zameraná viac na problémy elektrotechniky a elektroniky. Ale neľutujem. Dostal som vzdelanie aj v základných vedách, aj v takej oblasti, ako bola mikroelektronika, ktorá predznamenala vývoj spoločnosti v druhej polovici 20. storočia. Vďaka tomu sme vstúpili do éry informačnej spoločnosti.
Štúdium bolo pre mňa veľmi zaujímavé a mal som naň aj predpoklady, pretože už predtým som sa zapájal do akcií typu matematická alebo fyzikálna olympiáda. Nikdy som neobsadil prvé miesto, ale pohyboval som sa v prvej desiatke. A dodnes mám doma zopár knižiek z oblasti komplexných čísel či príručky, pretože vtedy sa dávali ako prémia za umiestnenie knižky.

Celý rozhovor nájdete v Učiteľských novinách č. 1 na strane 9-10.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.