ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Využitie “horúceho” ľadu

1.10.2007 15:32:35 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2269x

Fyzici z Harvardskej univerzity ukázali, že špeciálne ošetrený diamantový povlak dokáže udržať vodu zmrznutú aj pri telovej teplote. Objav by mohol mať využitie v budúcich lekárskych implantátoch.

 

Vedci strávili rok vytváraním a overovaním modelov, ktoré ukázali, že vrstva diamantu obalená atómami sodíka udrží vodu zamrznutú až do teploty 42°C.

V ľade sú molekuly vody usporiadané v nemennej a pevnej štruktúre, ktorá dáva látke jej tvrdosť. Proces topenia možno prirovnať k pádu budovy: kúsky usporiadané v pravidelnej štruktúre sa pohybujú a postupne splývajú, až sa stanú kvapalinou.

Počítačový model ukázal, že kedykoľvek sa molekula vody pri diamantovo-sodíkovom povrchu začala pohybovať zo svojho pevného miesta, povrch ju stabilizoval a obnovil kryštalickú štruktúru ľadu.

Simulácie ukazujú, že proces funguje pre vrstvy ľadu hrubé len niekoľko molekúl – pre hrúbku tri nanometre pri izbovej teplote a dva nanometre pri telovej teplote. Nanometer je miliardtina metra.

Práca nie je prvým dôkazom, že voda môže zamŕzať aj pri vyšších teplotách. Holandskí vedci už v minulosti ukázali, že ľad sa pri izbovej teplote vytvorí z vody umiestnenej medzi malý volfrámový hrot a grafitový povrch. Výskum harvardských vedcov Kaxirasa a Wissner-Grossa však umožňuje s ľadom pri izbovej teplote hýbať.

Výrobcovia zariadení uvažujú o využití diamantových poťahov v lekárskych implantátoch kvôli ich tvrdosti. Majú však obavy, pretože sa nedá zabezpečiť úplná hladkosť implantátu a v tkanive, ktoré ho obklopuje, môžu vznikať odreniny a hrozí vznik krvných zrazenín.

Wissner-Gross tvrdí, že dva nanometre hrubá vrstva ľadu akurát vyplní nerovnosti na diamantovom povrchu.

Wissner-Gross a Kaxiras plánujú experimenty, ktoré by potvrdili ich zistenia v reálnom svete. Výsledky očakávajú do jedného roka.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,84
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.