Motýle sú indikátorom klímy

10.10.2007 10:26:17 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3012x

Škótska vláda použije motýle ako indikátor stavu životného prostredia.

 

Organizácia Butterfly Conservation Scotland (BCS) ochraňujúca motýle bola potešená týmto rozhodnutím, ktoré by malo pozitívne ovplyvniť chránené druhy.

BCS povedala, že vláda sa rozhodla na základe pozorovania okáča pohánkového (Coenonympha pamphilus), ktorý sa objavil o mesiac neskôr než je zvykom.

Kým teplejšie počasie prináša do Škótska nové druhy motýľov, počet miestnych druhov klesá. Riaditeľ BCS Paul Kirkland pozoroval malého okáča v Stirlingu. Okáče bežne po septembri nevídať.

Kirkland povedal, že klimatické zmeny ovplyvňujú hmyz už niekoľko rokov a privítal ich použitie ako „ukazovateľ biodiverzity“. Povedal: „Je to znamením, že motýle sú dobrým ukazovateľom stavu životného prostredia.“

Odborníci dodávajú, že pozorovaný okáč nebol ojedinelým zjavom. Neskorá prítomnosť sa dá pozorovať u množstva motýľov. Prichádzajú skôr ako normálne a vytvárajú počas roka generácie navyše. Zmena klímy tiež spôsobila príchod nových druhov.

Niektoré druhy motýľov však zmenou klímy a ľudských návykov trpia. Počty kusov súmračníka kotúčového klesli za posledných 20 rokov o 75%. Jedným z faktorov jeho úbytku bol nedostatok pasienkov pre dobytok na pobrežných lúkach.

Motýle sú veľmi citlivé na zmeny a ak sa od nich budú ľudia a vláda učiť, pomôžu škótskej a v konečnom dôsledku aj svetovej prírode.

originál článku