ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ľudia môžu za vlhkejšiu oblohu

12.10.2007 11:50:26 | Q
Nature | Počet zobrazení: 2294x

Výskum modeluje nárast atmosférickej vodnej pary.

Klimatológovia zistili, že za nárast hladiny vodnej pary v atmosfére za posledných desať rokov môže ľudská aktivita. Varujú, že nárast vlhkosti by mohol narušiť režim vzniku veľkých búrok.

 

Vedci z Norwichskej univerzity tvrdia, že hoci je vodná para jedným z dôležitých skleníkových plynov v našej atmosfére, nárast jej množstva v najnižšej vrstve atmosféry celkové otepľovanie planéty veľmi neovplyvní. Výsledky sú však stále väčším dôkazom, že ľudia menia klímu Zeme.

Najlepším vysvetlením zväčšujúceho sa množstva vodnej pary je podľa vedeckého počítačového modelu nadmerná produkcia skleníkových plynov, ktoré zohriali planétu, čím podnietili väčšie vyparovanie vody. Teplý vzduch dokáže udržať viac vlhkosti ako studený.

Predchádzajúce nástroje na predpoveď zmeny svetovej klímy mohli podľa vedcov fakt zvýšenej vlhkosti v atmosfére podceniť. Nadmerná vlhkosť zväčšuje problémy s extrémnymi zrážkami a tropickými cyklónmi.

Nathan Gillet a jeho tím študovali existujúce merania atmosférickej vlhkosti z rokov 1973 až 2002, ktoré zaznamenali pozemné stanice, lode, bóje a plošiny na mori. Za toto obdobie stúpla vlhkosť v nižšej atmosfére v priemere o 0,07 gramu na kilogram vzduchu. Je to v súlade s tým, čo malo nastať pri otepľovaní – vzduch dokáže absorbovať približne o 6-7% vodnej pary viac na každý 1°C.

Výskumníci simulovali rôzne hladiny vlhkosti atmosféry pomocou počítačového modelu, ktorý vyhodnocuje vplyv rôznych prírodných činiteľov, ako zmeny v solárnej aktivite alebo emisie skleníkových plynov. Potom porovnali výsledky simulácií s reálnymi hodnotami.

Simulácie, ktoré predpokladali vplyv ľudskej aktivity na zmenu klímy, vernejšie popisovali súčasný stav. Najlepšia simulácia verne napodobnila rozdiely v reálnych dátach ako napríklad špic v rokoch 1997-98, kedy zohrial hurikán El Niňo karibské vody, čo viedlo k výraznému zvýšeniu vlhkosti.

Svet sa teda pri zohrievaní mení presne tak, ako to vedci očakávali. Svet ale ukazuje, aký vplyv majú ľudia na celkovú zmenu klímy, nielen na otepľovanie.

Výskum ukázal, že počítačové simulačné modely sú nastavené dobre. Ale na to, aby vedeli vedci predpovedať lokálne extrémne udalosti, ako napríklad tropické búrky, budú potrebovať oveľa detailnejšie modely. Modely globálnej klímy nemajú také veľké rozlíšenie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,82
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.