ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Testy dokážu odhaliť riziko Alzheimera

15.10.2007 15:41:01 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1589x

Nové krvné testy dokážu identifikovať ľudí s rizikom Alzheimerovej choroby až do šiestich rokov pred tým, ako sa objavia viditeľné symptómy.

 

Testy identifikujú zmeny v malej skupine proteínov, ktoré bunky používajú na prenos správ. Americkí vedci zo Stanfordovej univerzity zistili, že dokážu ukázať, kto mal Alzheimerovu chorobu a kto ju ešte len dostane s 90%-nou správnosťou.

Jedno z najväčších nebezpečenstiev Alzheimerovej choroby je to, že je ťažké odhaliť, či sú mierne problémy s pamäťou začiatkom neodvratného mentálneho poklesu alebo nie.

Alzheimerova choroba sa dnes diagnostikuje vylúčením všetkých ostatných príčin mentálneho poklesu. Kategoricky však môže byť potvrdená len po smrti pacienta.

Posledná štúdia poukázala na vzťah medzi zmenami v mozgu signalizujúcimi Alzeimera a zmenami v spôsobe komunikácie medzi jednotlivými bunkami organizmu. Vedúci výskumného tímu, Tony Wyss-Corray povedal: „Rovnako ako psychiater dokáže počúvaním pacienta zistiť veľa vecí, my ´počúvaním´ proteínov meriame, či sa niečo nepokazilo medzi bunkami.“

Výskumníci zmerali hladinu 120 proteínov používaných bunkami na komunikáciu aby zistili, či niektorý z nich nesúvisí s Alzheimerovou chorobou. Vzorky od piatich ľudí s Alzheimerom porovnali vedci so vzorkami od piatich zdravých ľudí.

Hladiny niektorých proteínov boli značne rozdielne medzi dvomi skupinami. Následne vedci spresnili svoj výskum analýzou krvných vzoriek 129 ľudí so symptómami od miernych mentálnych defektov až po Alzheimerovu chorobu. Zistili, že Alzheimer je spojený s hladinami 18 kľúčových bielkovín. Na základe ich hladín označili 92 ľudí za chorých na Alzheimera a v 9 z 10 prípadov sa nemýlili.

Test bol podobne úspešný, keď ho vedci použili na analýzu dva až šesť rokov starých vzoriek pacientov, ktorí boli ďalej pozorovaní s podozrením na mentálne zaostávanie.

18 bielkovín, ktoré indikujú Alzheimerovu chorobu, je zapojených aj do tvorby nových buniek, imunitného procesu a smrti buniek na konci ich prirodzeného životného cyklu. Dr. Wyss-Coray hovorí: „Naša hypotéza je, že sa niečo nesprávne deje pri produkcii niektorých krvných buniek, ktoré sú potrebné na prečisťovanie mozgu pri Alzheimerovej chorobe.“

Vedci síce zdôrazňujú, že je potrebný ďalší výskum na potvrdenie ich výsledkov, spoločnosť Satoris, pre ktorú Wyss-Coray pracuje ako konzultant, plánuje vyrobiť prvý prototyp testu.

Vedci venujúci sa výskumu Alzheimerovej choroby sú prvými výsledkami nadšení. Veria, že fungovanie krvných testov potvrdí aj väčšia vzorka pacientov a že skoré diagnostikovanie choroby pomôže zvýšiť účinnosť jej liečby.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.