ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čo nás môžu o ekonomike naučiť šimpanzy

16.10.2007 14:00:49 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1995x

Už mnoho rokov je pre ekonómov a psychológov záhadou, že ľudia si darovanú vec cenia hneď oveľa viac ako by za ňu boli ochotní zaplatiť, keby si ju mali zaobstarať sami. Tento sklon ľudí známy ako efekt darovania (angl. endowment effect), je niečo, čo ekonómovia považujú za šťastnú náhodu. Nový výskum však ukazuje, že ľudia nie sú jediní, ktorí majú s efektom darovania skúsenosti.

 

Nová štúdia, ktorej spoluautorom je profesor Vanderbiltovej univerzity v Nashville Owen Jones, ktorý je jedným z mála amerických profesorov práva aj biológie, odhalila prvý dôkaz, že šimpanzy zažívajú efekt darovania podobne ako ľudia. Ukázala, že šimpanzy si veci, ktoré dostanú vážia viac ako tie, ktoré normálne preferujú pri vzájomnej výmene.

„Zistenia ukazujú, že šimpanzy robia niekedy iracionálne ekonomické rozhodnutia podobným spôsobom ako ľudia, je skôr dôkazom spoločnej evolučnej minulosti ako manierov ľudského mozgu,“ povedal Jones.

Na základe Jonesovej teoretickej práce mohli vedci predpovedať varianty efektu darovania pozorované u šimpanzov.

Vedci rozdelili šimpanzy na tri skupiny. Jednej dali arašidové maslo, druhej kocku zmrznutej šťavy a tretia skupina si mohla sama vybrať. Potom si prvé dve skupiny mohli voľne vymieňať.

Vedci zaznamenali že v tretej skupine bol takmer presný polovičný podiel arašidového masla a šťavy. Ale ak bolo šimpanzom „podarované“ maslo, takmer 80% z nich si ho chcela nechať, namiesto toho aby ho menili za kocku šťavy.

Výsledky potvrdili podobné správanie šimpanzov a ľudí. „Využitím evolučného pohľadu sa nám podarilo objaviť vzor, ktorý nepredpovedala žiadna predchádzajúca práca,“ hovorí Jones. „To naznačuje, že rovnaký pohľad nám poskytne lepšie vysvetlenie efektu darovania aj u ľudí.“

Jones povedal, že táto štúdia pomáha prepojiť právo a ekonomiku s biológiou, keď ukazuje odkiaľ pochádza správanie relevantné z hľadiska práva. Má to dopad aj na ekonómiu a právo, pretože to, kedy a ako sa objavuje efekt darovania, môže ovplyvniť efektivitu pohybu tovarov a práv na trhu.

„Štúdiom šimpanzov sa naučíme viac o sebe,“ povedal Jones.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,81
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.