ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prstence Saturna ukrývajú “slnečnice” a veľký objem

18.10.2007 10:52:32 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1691x

Nikto nevie, či nám Saturn niekedy odhalí všetky svoje tajomstvá. Systém jeho prstencov je nekonečnou hádankou pre astronómov. Nové pozorovania sondy Cassini objavili prstence prachu, ktoré vždy ukazujú na Slnko a veľkú hmotu, ktorá sa ukrýva v jednom z najjasnejších prstencov, ktorý môže byť oveľa starší ako sa predpokladá.

 

Pozorovania zahŕňajú pozorovanie rozrušení tvaru skrutky v prstenci A (najvzdialenejší), ktorý je jedným z najjasnejších. Prvé takéto porušenia boli nájdené v roku 2006 (pozri obrázok dole) a teraz našiel tím vedcov mnoho ďalších.

Sú spôsobené mesiačikmi veľkými ako pyramídy v Egypte. Pretože silná gravitácia planéty bráni spájaniu objektov, ktoré by vytvorili takéto mesiačiky, vedci predpokladajú, že ide o fragmenty z kilometer veľkého mesiaca. Prekvapivo sa skrutkovité rozrušenia objavujú len v špecifických oblastiach prstenca A.

Tím vedcov tiež objavil množstvo tenkých, ľahko predĺžených prstencov, ktorých predĺženie vždy ukazuje na Slnko. V týchto „slnečniciach“ sú malé častice zjavne nejakým spôsobom tlačené Slnkom. Vedci tiež predpokladajú, že predĺženie súvisí aj s elektrickým nábojom v prstencoch okolo.

Najprekvapivejším novým zistením, je „obezita“ najjasnejšieho z prstencov – prstenca B. Pozorovania zmeny jasnosti hviezdy, pred ktorou sa pohyboval prstenec, odhalili, že v prstenci existujú veľmi husté chumáče prachu, ktoré spôsobujú, že prstenec je trikrát ťažší než sa predpokladalo.

Ak sa prstenec sformoval rozpadom pevného telesa, tento objekt musel byť stovky kilometrov veľký, aby mal dnes prstenec pozorovanú hmotnosť.

Takéto veľké kolízie boli pravdepodobné v prvých dňoch slnečnej sústavy, preto môže byť prstenec B veľmi starý.

Vznik planetárnych prstencov je jednou z najväčších otázok v oblasti planét.

Ak sú prstence mladé, je to len náhodou, že ich teraz vidíme. Ak sú staré, v minulosti pravdepodobne rovnako obklopovali veľké planéty ako dnes.

Vedci si myslia, že nie všetky prstence Saturna sú pôvodné.

Po novom objave bude ešte ťažšie vysvetliť jasnosť niektorých častíc v prstencoch, ktoré mali byť podľa dohadov potiahnuté tmavým meteoritickým materiálom.

picture

Porušenia prstenca A nájdené v roku 2006

 

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,50
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.