Severný Atlantik spomaľuje absorpciu oxidu uhličitého

23.10.2007 14:18:39 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2601x

Oceán prestáva byť podľa najnovších výskumov dôležitým miestom absorpcie atmosférického oxidu uhličitého.

 

Od čias priemyselnej revolúcie sa väčšina vyprodukovaného oxidu uhličitého, ktorý sme vypúšťali do povetria, strácala vo vodách svetových oceánov, ktoré plnia úlohu silnej výlevky emisií. Toto pohlcovanie zmena klímy spomalila. Bez tohto mechanizmu budú hladiny oxidu uhličitého narastať ešte rýchlejšie a planéta sa bude prudšie zohrievať.

Výsledky desaťročného výskumu vedcov z University of East Anglia vo vodách severnej časti Atlantického oceánu ukázali, že v tomto oceáne, ktorý najviac pohlcuje CO2, sa absorpcia spomalila za posledných 5 rokov veľmi dramaticky.

Spomalenie absorpcie je prítomné aj v južnej časti oceána, zmena na severe je však väčšia a môže ovplyvňovať celkovú zmenu pozorovaného zoslabenia.

Pozorovania boli robené na obchodných lodiach vybavených automatickými prístrojmi na meranie hladiny oxidu uhličitého vo vode. Väčšina údajov pochádza z nákladnej lode prevážajúcej banány zo Západnej Indie do Veľkej Británie, ktorá prechádza Atlantickým oceánom každý mesiac. Loď MV Santa Maria spoločnosti Geest vykonala za niekoľko posledných rokov viac ako 90 000 meraní.

Výsledky meraní hovoria, že absorpcia CO2 klesla za posledných približne desať rokov o polovicu.

Také výrazné zmeny sú aj pre vedcov prekvapením, Očakávali pokles, ale nie taký rapídny. Neodvažujú sa tvrdiť, že je za to zodpovedný len človek, pretože podobné merania v minulosti neboli uskutočnené, takže vedci nemajú s čím výsledky porovnať. Možno sa absorpcia o niekoľko rokov znovu zvýši.

Rýchlosť zmeny ale ukázala, že oceány už nemôžme považovať za miesto pohlcovania oxidu uhličitého. Možno je to súčasť prirodzených cyklov v prírode alebo je to odpoveď na sústavné otepľovanie planéty. Preto je treba absorpciu CO2 v oceánoch ďalej monitorovať.

originál článku