ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nanodrôt, ktorý vyrába vlastnú elektrinu

24.10.2007 11:28:01 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3531x

Harvardskí chemici vytvorili nový drôt z fotosenzitývnych materiálov, ktorý je stokrát menší ako ľudský vlas. Drôt nielen že vedie elektrinu, ktorá sa používa v neviditeľne malých obvodoch, energiu aj sám vytvára.

 

Profesor chémie Charles M. Lieber a kolegovia vytvorili nanodrôt z troch rôznych druhov silikónu, ktoré majú rôzne elektrické vlastnosti. Silikón je obaľovaný vo vrstvách čím vytvára drôt. Keď dopadne svetlo na vonkajší materiál, začne proces interakcie jadrových a povrchových vrstiev, ktorý vedie k vzniku elektrického náboja.

Myšlienka vytvorenia nanoskopických fotónok nie je nová, ale prvé pokusy používali organické zložky v kombinácii s polovodičovými nanoštruktúrami, ktoré mali nižšiu efektivitu a zničili sa na silnom slnečnom svetle. Lieberove materiály majú niekoľko výhod. Materiály sú efektívnejšie, premieňajú až 3,4% slnečnej energie na elektrinu, dokážu odolať aj silnému žiareniu bez toho, aby sa zničili, môžu dosiahnuť efektivitu až 5% a sú rovnako nákladné na výrobu ako iné nanoskopické fotónky.

Najnovší výskum je postavený na predchádzajúcej práci profesora Liebera v oblasti nanozariadení. Vytvoril senzory s potenciálnou aplikáciou v boji proti bioterorizmu, ktoré dokážu zachytiť jediný vírus alebo inú časticu, polia nanodrôtov, ktoré dokážu odhaliť signály v jedinom neuróne, a detektor rakoviny veľkosti sušienky.

Lacný nanoskopický zdroj elektrickej energie rozširuje potenciálne použitie nanozariadení. Napriek tomu, že malé fotónky dokážu vyrobiť dostatok energie pre chod miniatúrneho obvodu, Lieber povedal, že stále nie sú dostatočne efektívne aby mali využitie na poli komerčnej výroby elektrickej energie.

Komerčné solárne články majú efektivitu okolo 20%. Jedným zo smerov, ktorými sa bude uberať ďalší výskum, je zvýšenie efektivity nanoskopických fotónok. Ak by dokázali dosiahnuť 10 alebo 15%, ich nižšia výrobná cena by umožnila ich uplatnenie aj vo väčšom.

„Neexistuje fyzikálne obmedzenie, pre ktoré by nemohla byť väčšia,“ povedal Lieber. „Som optimista a verím, že sa nám to podarí vyriešiť.“

Dovtedy vidí Lieber budúcnosť nanodrôtov generujúcich elektrinu v špecifických zariadeniach ako množstvo distribuovaných senzorov alebo trvalé flexibilné zariadenia všité do oblečenia alebo nosené ako náplasť.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,90
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.