Viktoriánska chémia pomáha elektronike veľkosti atómu

24.10.2007 12:37:58 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3097x

Supermoderné elektronické súčiastky by sa dali vyrábať jednoduchšie pomocou chemického procesu, ktorý sa naposledy používal na konci 19. storočia. Vedci ukázali, že z chemickej zmesi objavenej v roku 1860 sa dá vyrobiť kvalitný grafén – vrstvy uhlíka hrubé len jeden atóm s neobyčajnými elektronickými vlastnosťami.

 

Grafén, ktorý bol prvýkrát izolovaný v roku 2004, sa skladá z atómov uhlíka usporiadaných do štruktúry včelích plástov. Veľa vrstiev grafénu vytvára grafit, ktorý sa používa napríklad ako tuha do ceruziek.

Grafén je veľkým prísľubom pre elektroniku, dokáže fungovať ako tranzistor. Súčiastky by boli oveľa menšie ako silikónové a vhodnejšie pre vytváranie nanoskopických obvodov.

Najrozšírenejšia metóda získavania grafénu je orezávanie kusu grafitu pomocou špeciálnej lepiacej pásky – technika, ktorá je príliš zložitá na to, aby bola používané výrobcami elektroniky.

Scott Gilje a kolegovia z California NanoSystems Institute na Kalifornskej univerzite v USA vynašli alternatívnu metódu.

Najskôr nastriekajú roztok prášku oxidu grafitu – zlúčeniny objavenej v roku 1860 - na silikónové pláty zohriate na teplotu 150 °C. Pri kontakte sa tekutina vyparí a zanechá tenkú vrstvu oxidu grafitu. Využitím redukčného činidla nazývaného hydrazín (NH2-NH2) sa zo zlúčeniny odstráni vodík a kyslík a ostane dvojitá vrstva grafénu. Podobný proces sa používal v minulosti na výrobu tenších vrstiev grafitu používaného v kompozitných materiáloch.

Aby otestovali možné využitie v elektronike, vedci pridali k vrstve kovové elektródy ako tranzistory. Zmenou napätia zistili, že dokážu takmer zdvojnásobiť elektrický odpor vrstvy. Veria, že ich metóda nájde využitie pri výrobe väčších množstiev grafénu pre elektronické zariadenia.

Andre Geim z univerzity v Manchestri, člen tímu, ktorý objavil v roku 2004 grafén, tvrdí, že bude potrebné nájsť priemyselný spôsob výroby grafénu, ak ho chceme používať v elektronike. Práca jeho tímu zamerala znovu pohľad vedcov na látky skúmané v 19. storočí. Geim tvrdí, že Giljeho práca je prvá, ktorá sa môže kvalitou porovnávať s inými zaužívanými metódami získavania vrstiev grafitu.

Súčasné metódy ešte stále poskytujú kvalitnejší grafén než Giljeho metóda, hoci sú omnoho náročnejšie na prácu.

originál článku