Fyzici vytvorili najintenzívnejší pracovný lúč pozitrónov na svete

26.10.2007 07:50:45 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4131x

Na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne v USA oslavovali tento mesiac študenti a učitelia vedecký úspech, ktorý sa im podarilo uskutočniť v jadrovom reaktore PULSTAR – vytvorili najintenzívnejší lúč pozitrónov (antičastica elektrónu) na svete.

 

„Existuje generátor v Mníchove, ktorý určitý čas generoval tento typ radiačných lúčov a naša analýza ukazuje, že sme prekonali hladiny intenzity, ktoré uvádzali,“ povedal Dr. Ayman Hawari, profesor jadrového inžinierstva a riaditeľ programu jadrového reaktora na univerzite. „Naša radosť je spôsobená možnosťou dosiahnuť také podmienky pri tvorbe lúča, aké v minulosti neboli reálne,“ povedal. „Z vedeckého hľadiska si hovoríme, že môžme spraviť to, čo si myslíme, že by sme spraviť mali.“

„Myšlienka je, že ak vytvoríme tento intenzívny lúč elektrónových antičastíc (v podstate ide o úplný protiklad elektrónu), môžme ich použiť na skúmanie a pochopenie materiálov, ktoré sú používané na mnohých miestach,“ povedal Hawari.

Teraz, keď už bol intenzívny lúč vytvorený, zamerajú sa členovia univerzitného nukleárneho programu a ich spolupracovníci na vývoj prístrojov ako spektrometre antihmoty a možno aj dlho diskutované mikroskopy antihmoty, ktoré by dovoľovali detailnejší pohľad na materiály na úrovni atómov.

Úspech sa rodil dva roky – pozitrónový projekt začal v roku 2005 ako spolupráca medzi Štátnou univerzitou v Severnej Karolíne, Michiganskou univerzitou a Oak Ridge National Laboratory s podporou amerického ministerstva pre energetiku a národnej vedeckej nadácie.

originál článku