ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Niektorí neandertálci boli ryšaví

26.10.2007 10:19:39 | Q
Nature | Počet zobrazení: 2445x

Stará DNA obsahuje informácie o pleti.

Analýza 50 000-ročnej DNA neandertálca ukázala, že aspoň niektorí hominidi mali bledú pokožku a ryšavé vlasy.

 

Zistenia sú založené na postupnosti jediného génu nazvaného mc1r. Ľudia s menšou funkčnou formou bielkoviny MC1R majú častejšie bledšiu pleť. Ide o prispôsobenie, ktoré mohlo pomôcť ľuďom vo vyšších zemepisných šírkach syntetizovať vitamín D efektívnejšie pri obmedzenom slnečnom žiarení.

Problémom pri analýze DNA neandertálcov je, že vzorky sú takmer vždy kontaminované ľudskou DNA z laboratória alebo z miesta nálezu. Carles Lalueza-Fox z barcelonskej univerzity a Holger Römpler z univerzity v Lipsku zistili, že v géne mc1r v dvoch európskych pozostatkoch neandertálcov je prítomná zmena jediného génového páru, ktorá sa zdá byť pôvodom neandertálska.

„So šťastím sme našli variant, ktorý nie je prítomný v ľudskej DNA,“ povedal spoluautor výskumu Michael Hofreiter z Lipska. „Preto vzorky nemôžu byť kontaminované ľudskou DNA.“

Výskumníci preskúmali oblasť génu niekoľkokrát a požiadali aj dve ďalšie laboratóriá o nezávislé posúdenie čerstvých vzoriek. Tiež skúmali fragmenty génu mc1r od každého pracovníka laboratória, archeológov a paleontológov, ktorí prišli do styku s fosíliami. A preskúmali tiež databázu 2800 ľudí a niekoľko stoviek ďalších vzoriek.

Celkovo preskúmali viac ako 3700 vzoriek a v žiadnej nenašli neandertálsku sekvenciu. Ak sa teda nachádza aj u modernej populácie, je extrémne zriedkavá.

Výskumníci vložili gén mc1r od neandertálca do ľudských buniek skúmaných v laboratóriu a zistili, že má rovnako slabú funkcionalitu ako má gén mc1r u ľudí s bledou pleťou a ryšavými vlasmi.

Je nemožné určiť presnú frekvenciu bledých ryšavých neandertálcov, ktorí osídľovali Európu. Vedci odhadujú, že najmenej 1% populácie nieslo dve kópie tohto menej aktívneho génu, ktoré im dávali rovnakú pigmentáciu akú majú dnešní „ryšavci“.

Vedci určili, že medzi ľuďmi a neandertálcami je najmenej milión rozličných nukleotidov. Na ich identifikáciu podnikli zatiaľ veľmi málo. Zatiaľ sa ukázalo, že neandertálci mali rovnakú verziu rečového génu. Terajší nález je prvým rozdielom medzi génom ľudí a našich predkov.

Lalueza-Fox a Hofreiter pripomínajú, že neprítomnosť neadnertálskej verzie génu mc1r u ľudí znamená, že bledá pokožka sa vyvinula u ľudí a neandertálcov nezávisle. Podľa antropologičky Rachel Caspariovej je to zaujímavé ale nie neočakávané, pretože regulácia farby pokožky je veľmi zložitá.

Caspariová varuje pred vylúčením genetickej výmeny medzi dvomi populáciami. Stále je možné, že rovnaká alela bola pred 50 000 rokmi prítomná aj u ľudí, ale neskôr bola nahradená inou mutáciou.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,80
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.