ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Američania vytvorili „supermyš”

6.11.2007 21:19:25 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2065x

Americkí vedci vytvorili zásahom do genetického kódu myš, ktorá dokáže bežať dvakrát dlhšie ako normálny hlodavec.

 

Žije dlhšie a rozmnožuje sa do vyššieho veku ako bežné jedince. Dokáže zabehnúť 5 až 6 kilometrov pri rýchlosti 20 metrov za minútu na bežiacom páse. Beží 6 hodín bez toho aby sa unavila. Jej výkon by sa dal prirovnať k víťazovi cyklistických pretekov Tour de France Lanceovi Armstrongovi.

Myš vznikla v laboratóriách v Ohiu pod vedením profesora Richarda W. Hansona. Cieľom práce vedcov bolo štúdium biochémie metabolizmu a výskum by mohol viesť k zlepšeniu genetickej výbavy človeka.

R. W. Hanson povedal: „Svaly tejto myši majú oveľa viac mitochondrií. Tieto fungujú ako malé ´motorčeky´ v bunke, ktoré vytvárajú energiu. Z nejakého dôvodu je počet mitochondrií u tejto myši 10-násobný ako obsahujú svaly jej ´súrodencov´.“

Supermyš zje dvakrát toľko čo normálna a pritom nepriberá. Je sexuálne aktívnejšia a mala potomstvo vo svojich troch rokoch, čo predstavuje u ľudí vek približne 80 rokov.

Iným výskumným skupinám sa tiež podarilo vyvinúť podobné hlodavce zmenou iných aspektov ich genetickej informácie.

Proti takýmto výskumom sa zdvihla aj vlna kritiky, ktorá argumentuje tým, že práca môže otvoriť dvere k zneužitiu týchto techník napríklad atlétmi, ktorí sa snažia rôznymi génovými terapiami zvýšiť svoju výkonnosť.

Prof. Hanson to zľahčil: „V súčasnosti nie je možné pridať gén do ľudského svalu. Je to neetické. A nemyslím si, že by to niekto chcel spraviť. Modifikované zvieratá sú totiž riadne agresívne.“

Vedci tvrdia, že cieľom ich výskumu nie je zlepšenie genetickej výbavy človeka. Pripúšťajú však, že ich zistenia môžu pomôcť pri vývoji nových liekov zvyšujúcich v budúcnosti výkonnosť atlétov.

Táto práca však má vedcom skôr pomôcť pochopiť procesy v ľudskom organizme, ktoré vedú napríklad k ochabovaniu svalov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.