ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Gény spájajú dojčenie s IQ

7.11.2007 10:52:31 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2192x

Jediný gén ovplyvňuje podľa londýnskych vedcov, či prispeje dojčenie k zvýšeniu inteligencie dieťaťa.

 

Deti s jednou verziou génu FADS2 majú v priemere o 7 bodov vyššie IQ, ak ich matky pridájali. Štúdia vedcov z britskej Národnej akadémie vied tiež zistila, že dojčenie nemá na IQ detí, ktoré majú inú verziu spomínaného génu, žiaden vplyv.

Gén pomáha rozkladať mastné kyseliny v strave, ktoré sú spájané s vývinom mozgu.

7 bodov na stupnici IQ je podľa vedcov dosť na to, aby sa dieťa dostalo do hornej tretiny v školskej triede.

90% ľudí je nositeľom tej verzie génu, ktorá je spojená s vyšším IQ v súvislosti s pridájaním.

Vedci z Psychiatrického inštitútu Kráľovského kolégia v Londýne použili údaje z dvoch predchádzajúcich výskumov pridájaných detí v Británii a na Novom Zélande, ktoré zahŕňali viac ako 3000 detí. Inteligenčný kvocient detí bol meraný v rôznom veku od 5 do 13 rokov.

Predchádzajúce štúdie o spojení pridájania s IQ mali rozporuplné výsledky. Niektoré debaty o tom, či majú vzdelanejšie matky a matky z bohatších kruhov väčší sklon pridájať svoje deti, skresľovali a prekrúcali výsledky štúdií.

Profesorka Terrie Moffittová, spoluatorka výskumu, povedala, že výsledky poskytujú jasné stanovisko k argumentom, keď ukazujú fyziologické mechanizmy, ktoré mohli prispieť k rozdielom medzi pridájanými deťmi a deťmi vyživovanými z fľašky. „Argument o inteligencii bol dlho o výchove proti prírode,“ povedala. „Ukázali sme, že v skutočnosti pracuje príroda v spolupráci s výchovou na lepších výsledkoch.“

Odkedy sú známe výsledky štúdií, výrobcovia začali do umelého mlieka pridávať mastné kyseliny, ale neprinieslo to presvedčivé zlepšenie.

Ukazuje sa teda, že väčšina rodičov môže prispieť k inteligencii svojich detí tým, že ich budú pridájať. Vedci z Dietetickej asociácie si myslia, že výsledky sú dôkazom toho, že príroda je silnejšia ako výchova. Dodávajú však, že v štúdii sa neuvádza, ako dlho boli deti pridájané a je možné, že aj krátke dojčenie môže prispieť k zvýšeniu IQ.

Ďalší výskum génov by mal ukázať, prečo mali štúdie spojenia IQ a pridájania v minulosti rozporuplné výsledky.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,22
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.