Počítače sa učia rozumieť umeniu

8.11.2007 09:43:26 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2122x

Nový matematický program, ktorý vyvinuli vedci na Oddelení informatiky Haifskej univerzity, umožní počítačom rozoznať v umeleckom diele originál od Leonarda Da Vinciho alebo prácu nejakého menej známeho umelca.

 

„Pole počítačového videnia je veľmi komplexné a má mnoho aspektov. Dúfame, že náš objav je ďalším krokom dopredu v tejto oblasti,“ povedal prof. Daniel Keren, jeden z tvorcov programu.

Pomocou tejto novinky naučili vedci počítač identifikovať diela rôznych umelcov. Počítač sa naučil identifikovať maliarov po tom, ako program zmenil maľby prírody, ľudí, kvetov a iných scén na postupnosti matematických symbolov, sínusov a kosínusov. Po tom, ako si počítač vytvorí charakteristiku umelcovej techniky, môže sa ďalej zdokonaľovať tým, že rozpoznáva umelecké diela, ktoré predtým nikdy nevidel.

Podľa prof. Kerena dokáže program rozpoznať dielo umelcov aj v prípade, že zobrazujú inú scénu. „Ak sa raz program naučí rozpoznať hodiny namaľované Dalím, rozozná aj jeho diela, na ktorých hodiny nie sú zobrazené. Ak správne identifikuje pohyby štetca Van Gogha, nájde ich aj v obrazoch, ktoré predtým nevidel.“

Objav je krokom dopredu v oblasti počítačového videnia. Táto oblasť nie je stále tak kvalitná ako ľudské videnie. „Ľudský zrak prešiel miliónročnou evolúciou, naša oblasť existuje možno 30 rokov. V tejto chvíli majú počítače problémy s vecami, ktoré sú pre ľudí veľmi jednoduché, napríklad s rozpoznaním obrázku ľudskej tváre. Počítače sú však dobré v simulácii a náčrte trojrozmerných obrázkov ako artérií v mozgu alebo cestnej siete.,“ povedal Keren

Program môže byť teraz pomôckou pre niekoho, kto si váži umenie, ale nie pre skutočného experta v oblasti. Ak ste nováčik, ktorý zaplatil neskutočnú sumu peňazí za obraz, ktorý je podľa predajcu presnou kópiou Da Vinciho diela, program vám dokáže povedať, či ste spravili dobrý obchod, alebo vyhodili vaše peniaze.

originál článku