ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Problémy s uhlíkom najlepšie rieši príroda

9.11.2007 12:52:39 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2335x

Vedci sa pri riešení problému s uskladnením oxidu uhličitého inšpirovali prírodou a vyvinuli metódu, pomocou ktorej odoberajú oxid uhličitý z atmosféry a umiestňujú ho do svetových oceánov.

 

Nejde pri tom o väčšie znečisťovanie oceánov, ktoré spôsobujú iné podobné metódy, nová technológia môže byť výhodná napríklad pre koralové útesy. Proces manipuluje prirodzené zvetrávanie vulkanických kremičitých skál. Metódu navrhli vedci z Harvardskej univerzity a Pennsylvánskej štátnej univerzity.

„Technológia v sebe zahŕňa selektívne odstraňovanie kyselín z oceánov spôsobom, ktorý nám môže dovoliť vrátiť späť hodiny globálneho otepľovania,“ povedal jeden z autorov štúdie doktorand Kurt Zenz House z Harvardu. „Naša technológia dramaticky urýchli prirodzený očistný proces, ktorý používa príroda na zhromažďovanie skleníkových plynov.“

Pri prirodzenom zvetrávaní kremičitanov sa oxid uhličitý rozpúšťa v sladkej vode a vytvára slabú kyselinu uhličitú. Keď voda preniká cez piesok a skaly, kyselina sa mení na roztok alkalických uhličitanov. Táto voda potom prúdi do oceánov a zvyšuje svoju zásaditosť. Alkalický oceán dokáže udržať rozpustený uhlík, kým kyslý oceán prepustí oxid uhličitý späť do atmosféry. čím je zvetrávanie väčšie, tým viac uhlíka sa dostáva do oceánov, kde sa môže časť z neho stať súčasťou sedimentov na dne oceána.

Vedci našli spôsob, akým nahradia slabú kyselinu silnejšou (kyselinou chlorovodíkovou) a tým urýchlia celý proces. Minimalizujú potenciálne environmentálne problémy simuláciou prirodzených prírodných procesov zvetrávania. Zásaditejší oceán dokáže v sebe udržať viac uhlíka, tým pádom sa do atmosféry dostane menej oxidu uhličitého.

Okrem pomoci s atmosférickými oxidmi uhlíka pomôže technológia aj koralovým útesom, ktoré ohrozujú stále kyslejšie vody oceánov.

Vedci varujú, že ich model je síce reálny, ale jeho zavedenie by bolo ambiciózne, drahé a prinieslo by niekoľko environmentálnych rizík, ktoré ešte musia preskúmať. Proces by napríklad zahŕňal aj stavbu mnohých zariadení na skalnatých pobrežiach.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,38
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.