ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zmenšujúce sa čipy využívajú nový prístup

13.11.2007 14:11:45 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2233x

Náročná úloha výrobcov čipov vytvoriť menšie a rýchlejšie mikročipy sa znova posunula o krok ďalej.

 

Spoločnosť Intel predstavila radu procesorov, známych ako Penryn, ktoré budú poháňať novú generáciu počítačov.

Čipy sú vyrobené z nového materiálu a majú prvky široké len 45 nanometrov. V procesore, ktorý sa skladá zo 16 čipov, zahŕňa 820 miliónov malých prepínačov na ploche len o niečo väčšej ako je plocha poštovej známky.

„Keby sme použili tranzistory spred 15 rokov, čip by bol veľký ako dvojposchodová budova,“ povedal Bill Kircos zo spoločnosti Intel.

Spustenie nových viacjadrových čipov prichádza len 60 rokov po vynáleze tranzistora. Dielo troch vedcov pracujúcich pre americkú telefónnu spoločnosť sa stalo základom pre tzv. silikónový vek. Prvé tranzistory boli neforemné zariadenia vyrobené s množstva rôznych materiálov vysoké niekoľko centimetrov.

Za posledných 6 desaťročí zlepšili vedci technológiu týchto zariadení a môžu ich na kus kremíka umiestniť milióny. Pokračujúce napredovanie v kremíkovom priemysle je známe ako Moorov zákon, ktorý tvrdí, že počet tranzistorov na čipe sa každé dva roky zdvojnásobí.

Popri stenčení zariadení museli výskumníci vyriešiť množstvo technických problémov. V poslednej generácii čipov spoločnosti Intel, nefunguje celkom dobre kritická časť tranzistorov známa ako „prechodové dielektrikum“ (gate dielectrics). Výsledkom je, že časť elektrického prúdu prechádzajúceho cez tranzistor uniká a tým sa znižuje efektivita čipu.

Spoločnosť Intel nahradila túto časť pôvodne vyrábanú z oxidu kremičitého materiálom založeným na kovovom hafniu.

Zložka založená na hafniu je tzv. high-K materiál, čo súvisí s jej dielektrickou konštantou, a má väčší potenciál pre udržanie elektrického náboja ako oxid kremičitý.

Presný návod na výrobu nového materiálu spoločnosť Intel nezverejnila, ale tvrdí, že pri malých rozmeroch ponúka širšie možnosti uplatnenia.

Spoluzakladateľ Intel-u Gordon Moore popísal zaradenie hafnia do tranzistorov ako jedno z najlepších vylepšení za posledných 40 rokov.

Nezávisla od spoločnosti Intel vyvíja spoločnosť zaoberajúca sa polovodičmi TSMC na Taiwane rovnako malé čipy. Tvrdí, že nepoužila žiadne nové materiály. Nezmenili zloženie čipu, zmenili výrobný proces. Pre dosiahnutie šírky 45 nanometrov museli podľa vlastných slov zmeniť len tri malé črty výroby.

Zdá sa ale, že prevládne technológia s použitím hafnia. Jej využitie už signalizujú veľké spoločnosti ako IBM, Hewlett Packard, Lenovo alebo Dell.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,33
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.