ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zachráni jeden stroj fyziku v USA?

14.1.2007 18:54:22 | Redakcia portálu
Gregory Mone | Počet zobrazení: 3542x

Spojené štáty americké zrazu prestali byť centrom fyziky vo svete. Ich odpoveďou na tento fakt je stavba zariadenia s názvom International Linear Collider (Medzinárodný lineárny zrážkový protismerný urýchľovač častíc) – jedného z najvýkonnejších (a najdrahších) zariadení na Zemi.

 

Keď sa na budúci rok otvorí blízko Ženevy vo Švajčiarsku najväčší časticový urýchľovač na svete Large Hadron Collider, pohľad celej komunity fyzikov sa prvýkrát po polstoročí odvráti od USA. Pre USA je to určite sklamanie. Spojené štáty však už majú pripravený záchranný plán. V apríli prezentoval tím vedúcich osobností z oblasti vedy a podnikania odvážnu stratégiu: chcú postaviť ešte väčší časticový urýchľovač, miltimiliardový, 30,5 km dlhý stroj nazvaný International Linear Collider (ILC), ktorý dokáže rozbíjať o seba častice takmer s rýchlosťou svetla.

V kuloároch komunity fyzikov sa povráva, že zameranie na ILC môže potopiť menej príťažlivé projekty. Keď prebiehal naposledy v USA takýto obrovský projekt - Superconducting Super Collider v roku 1993 – Kongres ho zastavil a previedol prostriedky do iných oblastí výskumu. Nepríjemné spomienky na zánik tohto projektu a následný finančný tlak sú však stále živé.

Národná rada pre výskum ale tvrdí, že nevyvíjanie ILC by mohlo pôsobiť ničivo. „Znamenalo by to vzdať sa v najhlavnejšej oblasti vedy,“ povedal Harold Shapiro, čestný prezident Princetonovej univerzity a vedúci tímu výskumníkov.

ILC bude spôsobovať zrážky medzi elektrónmi a pozitrónmi (elementárne častice, ktoré sa nedajú deliť), a tak dovolí fyzikom preskúmať otázky, kvôli ktorým nemohol A. Einstein spávať. Veríme, že väčšina vesmíru je tvorená „čiernou hmotou“, ale čo to vlastne je? Supersymetrické častice alebo niečo iné? Ako vznikol vesmír? Ako sa bude vyvíjať? Má desať rozmerov? Jedenásť rozmerov? Viac?

picture

lineárny zrážkový protismerný 
urýchľovač častíc

 
 

Napriek tomu, že švajčiarsky urýchľovač Large Hadron Collider (LHC) bude tieto otázky postupne riešiť ak zmieša dva protóny, vedci budú potrebovať presnejšie merania ILC aby na ne mohli plne odpovedať. Kým LHC môže dokázať existenciu povestného Higgsovho bosónu – tzv. Božej častice, ktorá dáva látke hmotu - čistejšie zrážky častíc v ILC dovolia vedcom preskúmať ako vlastne prchavá častica v skutočnosti funguje.

Popri riešení jednej z najväčších záhad prírody, pripomína tím vedcov aj fakt, že jeden z najambicióznejších fyzikálnych pokusov v histórii pritiahne do USA talenty z celého sveta, ponúkne viac príležitostí americkým výskumníkom a inšpiruje americké deti k voľbe vedeckého povolania.

Všetko sú to dobré veci. Ale za akú cenu? Tím vedcov predpokladá, že Spojené štáty minú v najbližších piatich rokoch 500 miliónov dolárov len na vývoj technológie potrebnej pre stavbu ILC – len o 30 miliónov menej ako je americký príspevok na projekt LHC. (Pretože miesto pre projekt ILC bude vyberané medzinárodnou komisiou, akoby Medzinárodným olympijským výborom pre fyziku, takáto pozornosť by mohla USA veľmi pomôcť.) Súčasný odhad výdavkov na projekt je 12 miliárd dolárov, z ktorých zaplatí hostiteľská krajina pravdepodobne polovicu.

Norman Augustine, bývalý riaditeľ Lockhead Martin a člen tímu výskumníkov, povedal, že počiatočná polmiliardová investícia je nutnosť. „Spojené štáty boli od prvého dňa svetovým lídrom na tomto poli,“ vysvetľuje. „Ak prídeme o ILC, bude to ako keby sme si len založili ruky.“

Originálne znenie článku >> TU

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,49
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.