Argentínske jaskyne v ohrození

14.1.2007 19:02:26 | Redakcia portálu
Kelly Hearn | Počet zobrazení: 2732x

Experti tvrdia, že baníctvo a turizmus ohrozuje jaskynné systémy v Argentíne a obávajú sa, že ľudská aktivita zničí krehké podzemné ekosystémy a archeologické náleziská.

 

Argentína, v ktorej je nájdených 300 jaskýň a veľké množstvo systémov je nepreskúmaných, sa po páde svojej ekonomiky pred piatimi rokmi začala venovať baníctvu a turistickému ruchu.

Veľa jaskýň je ohrozených najmä baníctvom. Miestne zákony síce nútia spoločnosti vypracovať štúdiu o dopadoch ťažby na životné prostredie, ale len v pár prípadoch sa uplatňujú.
K ničeniu prispievajú aj turisti, ktorí odlamujú vápencové stalagmity a stalaktity zo stien jaskyne. Neuvedomujú si, že stalaktitu trvá viac ako tisíc rokov, kým vyrastie o jeden centimeter.
Turistické prehliadky môžu ničiť aj jaskynnú ekológiu, pretože netopiere, kôrovce, ryby, hmyz pavúky a ďalšie živočíchy žijúce v jaskyniach sú prispôsobené na život v tme a chlade a svetlá z lámp, teplo ľudských tiel a iné zásahy človeka zvyšujú teplotu pod zemou. Vedci ukázali, že už zvýšenie teploty o 1°C je smrteľné pre niektoré druhy.

Originálne znenie článku >> TU