Trocha Boha pomáha medicíne

17.11.2007 15:13:46 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2208x

V niektorých rodinách posilní diagnóza rakoviny u detí existujúce náboženské návyky, alebo ich privedie k ich získaniu. Výskum vedcov z Brandeisovej univerzity a univerzity v Buffale ukázal, že kým sa väčšina pediatrických onkológov hlási k viere alebo náboženstvu a množstvo z nich je otvorených kontaktom s rodinami aj prostredníctvom náboženstva, lekári bežne trpia nedostatkom odborných poznatkov, ktoré by im tieto vzťahy s rodinou mohli uľahčovať.

 

„Náboženstvo a spiritualita sú čoraz dôležitejšie pri starostlivosti o ťažko choré deti a množstvo rodičov sa obracia na náboženstvo, ktoré im pomáha vyrovnať sa s chorobou ich potomka,“ povedala sociologička Wendy Cadgeová, ktorá je spoluautorkou výskumu. „Štúdia odhalila, že musíme naučiť lekárov vytvárať si duchovné vzťahy s rodinami konfrontovanými so život ohrozujúcimi chorobami, ako je napríklad rakovina.“

Štúdia skúmala 74 pediatrických hematológov a onkológov v 13 špičkových nemocniciach USA. Medzi zisteniami bolo aj:

· 93% lekárov sa hlási k niektorému náboženstvu; 31% je protestantov, 25,7% katolíkov, 25,7% židov a 10,8% sa hlási k inému vierovyznaniu
· Väčšina z nich priznala že náboženstvo bolo veľmi dôležité (25,7%) alebo aspoň dôležité (48,6%) v rodine, v ktorej vyrastali.
· 47,3% lekárov sa popísalo ako veľmi veriaci, 37,8% ako mierne veriaci a 13,5 percenta o sebe hlásilo, že nie sú vôbec spirituálni.

Viac ako polovica respondentov odpovedala, že ich spiritualita alebo náboženstvo ovplyvňuje niekedy ich komunikáciu s rodinami, pacientmi a kolegami, kým takmer 40% tvrdilo, že nie.

„Výskum ukázal, že mnohí pacienti necítia, že zdravotný systém adekvátne spĺňa aj ich spirituálne potreby,“ povedala Cadgeová. „Štúdia je tým, že ukázala prepojenie náboženstva a praktických lekárov, prvým krokom k napĺňaniu týchto potrieb pacientov a ich rodín počas nepríjemnej etapy ich života.

originál článku