ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nový, miliónkrát efektívnejší spôsob manipulácie so svetlom

19.11.2007 14:39:40 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2939x

Vedci objavili nový spôsob narábania so svetlom, ktorý je miliónkrát efektívnejší ako predchádzajúce metódy.

 

Pomocou špeciálneho dutého fotonického kryštálového drôtu otvoril tím vedcov z univerzity v Bath vo Veľkej Británii bránu do nového odvetvia fotónovej fyziky, vedy o manipulácii so svetlom a o jeho zachytávaní.

Tím vedcov vedený Fetahom Benabidom zverejnil v časopise Science objav, ktorý sa týka vznikajúcej attotechnológie, schopnosti vysielať impulzy svetla trvajúce len jednu attosekundu, čo je jedna trilióntina sekundy.

Tieto impulzy sú také krátke, že dovoľujú vedcom presnejšie merať pohyb subatomických častíc ako elektrón, malá negatívne nabitá častica, ktorá sa pohybuje okolo jadra atómu. Technológia dokáže vniesť svetlo do kvantového sveta, kde malé častice nemajú presnú pozíciu iba približné umiestnenie.

Na vytvorenie malých impulzov vedci pripravili široké spektrum svetla od viditeľných vlnových dĺžok po röntgenové lúče pomocou inertného plynu. To bežne vyžaduje gigawatt energie, čo techniku stavia za hranicu komerčnej a priemyselnej použiteľnosti.

Benabidov tím ale použil fotonické kryštálové vlákno hrúbky ľudského vlasu, ktoré zachytáva svetlo a plyn veľmi efektívne. Doteraz bolo spektrum produkované fotonickým kryštálovým vláknom príliš úzke na použitie v attosekundovej technológii, ale tím vytvoril široké spektrum pomocou Kagomeho mriežky s použitím asi milióntiny bežného množstva energie.

„Nový spôsob využívania fotonického kryštálového vlákna znamená, že cieľ attosekundovej technológie je oveľa bližšie,“ povedal Dr, Benabid. „Obrovské zlacnenie a znížená veľkosť produkcie týchto malých impulzov umožňuje skúmanie hmoty do ešte väčších detailov.“

Tím vedcov prispel aj k teórii fotónovej fyziky. Efektivita vlákna spočíva v niečom, čo sa nazýva fotonické pásmo medzery (angl. fotonic band gap), ktoré zastavuje fotóny a umožňuje ich zachytiť v jadre vlákna.

Tím namiesto tohto prístupu využil fakt, že svetlo dokáže existovať vo viacerých „spôsoboch“ bez veľkej interakcie. To vytvára situáciu, kedy môže byť svetlo zachytené vo vlákne aj bez potreby pásma medzery. Tieto „spôsoby“ vedci označujú ako hraničné stavy v kontinuu.

Existenciu hraničných stavov fotónov predpovedali vedci na začiatku 30. rokov minulého storočia, ale toto je prvýkrát, kedy boli reálne zaznamenané a potvrdili teoretické uvažovanie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,62
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.