Našli klepeto obrovského škorpióna

21.11.2007 11:26:42 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3186x

Európski výskumníci popísali obrovské skamenené klepeto 2,5 metra dlhého morského škorpióna.

 

390 miliónov rokov starý nález objavili archeológovia v kameňolome v Nemecku.

Tvor nazvaný Jaekelopterus rhenaniae sa musel brodiť v rieke alebo močiari. Jeho veľkosť podľa vedcov znamená, že pavúky, hmyz, kraby a podobné tvory boli v minulosti omnoho väčšie ako sa predpokladalo.

Klepeto meria 46 cm, jeho majiteľ teda musel byť väčší ako priemerný človek. Presahuje to veľkosť iného morského škorpióna (eurypterida) o takmer 50 cm.

Eurypteridy sú považované za predchodcov dnešných suchozemských škorpiónov a možno aj všetkých pavúkovcov.

„Najväčší škorpión dnes meria asi 30 cm, čo vám ukáže, aký veľký ten prehistorický tvor bol,“ povedal Dr. Simon Braddy z univerzity v Bristole. Objav našiel jeden z jeho kolegov, Markuss Poschmann.

Tvory, ktoré žili na Zemi v dobe, keď bolo v atmosfére väčšie množstvo kyslíka, boli oveľa väčšie ako dnes. A práve zvýšená hladina kyslíka spôsobila podľa niektorých paleontológov, nárast veľkosti bezstavovcov – obrovských stonožiek, švábov a vážok.

Dr. Braddy si myslí, že veľké rozmery živočíchov súviseli aj s absenciou predátorov. Keď sa objavili, tieto živočíchy boli zrejme pre nich najľahšou korisťou. „Fakt, že ste veľký, znamená, že ste lepšie viditeľný a ľahšie uloviteľný,“ povedal. „Evolúcia si preto nevyberá veľké rozmery. Živočíchy chcú byť malé, aby sa mohli schovať.“

Škorpióny spravili zrejme prvé kroky z mora na pevninu pred približne 450 miliónmi rokov. Niektoré sa úplne prispôsobil životu na súši, niektoré, ako napríklad Jaekelopterus rhenaniae, zostali žiť vo vode alebo žili aj vo vode aj na súši.

originál článku