Fotografie dokážu upraviť spomienky

21.11.2007 12:23:51 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2791x

Fotoaparát neklame, ale sfalšované fotografie podľa najnovšieho výskumu áno.

 

Keď ľuďom ukázali digitálne upravené fotografie protestu na námestí Tiananmen v Pekingu v roku 1989 a protivojnového protestu v roku 2003 v Ríme, označili tieto udalosti za väčšie a násilnejšie ako boli v skutočnosti. Vedci na základe toho usúdili, že sfalšované fotografie ovplyvňujú spomienky ľudí na verejné udalosti z minulosti.

Autormi výskumu sú Elizabeth Loftusová z Kalifornskej univerzity a Franca Agnoliová a Dario Sacchi z univerzity v Padue.

Falošné fotky a poplašné správy sú známe vo svete internetu, ale renomované médiá sa dodnes ospravedlňujú a publikujú odvolania na ich uverejnenie v minulosti. Keď použijú médiá upravené fotografie, môžu zmeniť podľa Loftusovej spôsob, akým vnímame históriu.

„Ukazuje to silu kohokoľvek zahrávať sa s ľudskými spomienkami a dáva to médiám okrem etického ďalší dôvod na regulovanie falšovania fotografií,“ povedala Loftusová.

Vedci upravili fotografiu z Pekingu tak, že po stranách pridali veľké davy ľudí, kým osamelý protestujúci stál pred radom čínskych tankov, a na fotografii z Ríma bol policajt a protestujúci v dave ľudí.

Pozeranie na zmenené obrázky spôsobilo zmenu vnímania a spomienok na tieto udalosti. Tí, ktorí videli upravený obrázok z Ríma, označili protest za násilný a negatívny a predpokladali viac fyzického násilia počas protestov. Nemali záujem zúčasťnovať sa podobných protestov v budúcnosti.

„Každé médium, ktoré použije sfalšované fotografie, má silný vplyv na formovanie našich názorov – dokáže zmeniť spôsob akým vnímame našu spoločnú históriu,“ povedal Dario Sacchi.

picture

originálny a upravený obrázok z Pekingu

 

originál článku