ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Deti ukázali sociálnu inteligenciu

22.11.2007 13:37:53 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2016x

Vo veku šiestich mesiacov sa väčšina detí sotva naučí sedieť, plaziť sa, chodiť alebo dokonca hovoriť.

Ale podľa nového výskumu už v tomto veku dokážu deti rozoznať úmysly druhého človeka a rozhodnúť, či je kamarát alebo nepriateľ.

 

Americkí vedci si myslia, že deti získavajú schopnosť sociálneho hodnotenia v prvých mesiacoch svojho života. „Do šiesteho mesiaca sa deti naučia celkom dosť a dokážu si všímať veci,“ povedala Kiley Hamlinová, vedúca výskumného tímu. „Nemôžeme povedať, že táto schopnosť je vrodená, ale ide o predlingvistické a predexplicitné učenie. Nemyslíme si, že to svedčí o morálke malých detí, ale vyzerá to podobne. Deti rozoznávajú tých, čo robia dobré veci a tých, ktorí škodia. Zdá sa to byť dôležitým základom pre neskoršie budovanie morálnych hodnôt.“

Ako všetky sociálne bytosti sú ľudia schopní posudzovať iných ľudí podľa toho, ako sa správajú k iným. Pôvod tohto správania a čas, v ktorom sa vyvinie, nie sú ešte úplne známe.

Kiley Hamlinová a jej kolegovia z Yale University vytvorili experiment, ktorým skúmali, či dokážu deti vo veku šesť a desať mesiacov vyhodnotiť správanie iných. Použili drevené hračky rôznych tvarov.

Deťom sediacim na kolenách svojich rodičov ukázali na obrazovke postavičku, ktorá sa snažila ísť do kopca. Lezúcu postavičku, ktorá mala oči aby sa podobala človeku, buď zrazila dolu zlá postavička, alebo jej pomohla dobrá postavička s iným tvarom a farbou.

Po niekoľkonásobnom prehratí videa dali výskumníci každému dieťaťu dve hračky, ktoré reprezentovali dobrú a zlú postavičku. Deti si mali jednu z nich vybrať.

Všetkých 12 testovaných šesťmesačných detí a 14 zo 16 10-mesačných detí sa dotklo postavičky, ktorá pri lezení pomáhala.

„Naše zistenia ukázali, že ľudia dokážu robiť sociálne hodnotenie skôr ako sa predpokladalo. Ukazujú tiež, že schopnosť ohodnotiť druhého človeka na základe jeho správania je univerzálna a nenaučená,“ napísali autori v časopise Nature.

Pre Kiley Hamlinovú nie sú výsledky ich výskumu prekvapením. Povedala, že pre rodičov je dobré vedieť, že dieťa už aj v takom malom veku zistí veľa vecí samo.

„Sú to už celkom kompetentné sociálne bytosti. Rozoznajú dobrákov aj bez cudzej pomoci,“ povedala.

S tým súhlasil aj Prof. Oliver Braddick z Oxfordskej univerzity, ktorý sa výskumu nezúčastňoval. Upozorňuje ale, že ešte nie je jasné, či sa správanie popísané tímom výskumníkov vzťahuje skutočne k oblasti sociálnej inteligencie človeka.

Skutočnými sociálnymi tvormi sa deti stávajú až okolo 18 mesiaca života, keď sú už schopné samostatne plnohodnotne komunikovať so svojím okolím.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.