Náš Mesiac je kozmickou raritou

22.11.2007 14:43:25 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 4423x

Mesiace ako náš, ktoré vznikli pri katastrofickej kolízii vesmírnych telies, sú vo vesmíre podľa štúdie amerických astronómov veľmi zriedkavé.

 

Mesiac vznikol pred miliardami rokov, keď do Zeme narazil objekt veľkosti planéty Mars.

V dôsledku nárazu sa dostali časti telesa na obežnú dráhu Zeme, kde sa sformovali do nášho Mesiaca. Astrofyzici uvádzajú, že len asi 5-10% všetkých planetárnych systémov vo vesmíre má mesiace vytvorené takýmto spôsobom.

Pomocou Spitzerovho teleskopu hľadala Dr. Naďa Gorlová a jej kolegovia z Floridskej univerzity stopy prachu, ktoré by boli znamením, že pri nich nastala rovnaká kolízia, okolo 400 hviezd starých približne 30 miliónov rokov. Toľko rokov malo približne Slnko, keď vznikol Mesiac.

Skalnaté planéty sa tvoria z prachových trosiek, ktoré obklopujú mladú hviezdu. Stále vytvárajú väčšie a väčšie objekty prostredníctvom kolízií, ktoré do okolia púšťajú množstvo prachových častíc.

Astronómovia si myslia, že tento proces trvá 10 až 50 miliónov rokov od vzniku hviezdy. Preto je bežné, že okolo vznikajúcej hviezdy krúži množstvo prachu.

30 miliónov rokov po vzniku Slnka bol proces formovania planét našej slnečnej sústavy už takmer ukončený.

Keď vedci zobrali do úvahy čas, ktorý musel prach zostať krúžiť okolo hviezdy a interval rokov, kedy takáto kolízia mohla nastať, vypočítali, že mesiace ako náš sa mohli vytvoriť v 5 – 10% všetkých planetárnych systémov vo vesmíre.

Vedci nevedia, či každá kolízia okolo hviezdy vyústi k vytvoreniu mesiaca pri nejakej planéte, preto môže byť podiel týchto mesiacov ešte menší.

originál článku