Tukový hormón môže prispievať k dlhovekosti

26.11.2007 14:05:29 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2458x

Myši a aj ľudia, ktorí sa dožili požehnaného veku vykazujú jasnú zmenu metabolizmu glukózy. Nie je však jasné, či je táto zmena zodpovedná za predĺženie života.

 

Pomocou myšieho modelu dlhovekosti usúdil vedci, že zmeny metabolizmu môžu zabezpečiť dlhovekosť. Ukázali, že dlho žijúca zmutovaná myš Snell dwarf spáli menej glukózy a viac mastných kyselín a preto produkuje menej voľných radikálov.

Kľúčom k tejto zmene môže byť adiponektín, hormón, ktorý produkujú tukové bunky a ktorý pomáha znižovať produkciu glukózy a stimuluje bunky aby použili namiesto nej tuk ako zdroj energie. Vedci zistili, že zmutované myši mali v krvi trojnásobnú hladinu adiponektínu ako bežná myš. V bunkách mali tiež menej triglyceridov, čo znamená zvýšený metabolizmus tukov.

Výhody spaľovania tukov miesto glukózy sú v tom, že takáto forma výroby energie produkuje mene radikálov kyslíka, ktoré môžu ničiť bunky a zhoršiť efekty starnutia. Potvrdzuje to aj nájdenie menšieho množstva zničených buniek v zmutovaných myšiach.

originál článku