Biely kontinent v celej svojej kráse

28.11.2007 13:08:15 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3354x

Americkí a britskí výskumníci spojili 1000 pohľadov na biely kontinent a vytvorili ohromujúcu polárnu panorámu s vysokým rozlíšením. Snímky pochádzajú primárne z americkej vesmírnej sondy Landsat a odhaľujú charakter ľadového územia širokého 3500 km s rozlíšením 15 metrov.

 

Medzinárodný tím zodpovedný za projekt vyhlásil, že mozaika v reálnych farbách bude revolúciou v antarktickom výskume. Je vraj 10-krát detailnejšia než akákoľvek doterajšia práca. Ľudia si ju môžu prezerať pomocou webstránky a dáta sú pripravené pre využitie v softvéri formy Google Earth.

„Toto je reálny obraz Antarktídy a každý z neho môže mať kúsok, ak chce. Je to skutočne Antarktída v pravých farbách,“ povedal Robert Bindschadler z Goddardovho vesmírneho centra NASA. „Väčšina ľudí v Antarktíde nikdy nebola, systém LIMA je spôsob, akým im môžeme Antarktídu priniesť.“

Mozaika Antakrtídy z obrázkov z Landsatu (The Landsat Image Mosaic of Antarctica – LIMA) je spoločným úsilím medzi NASA, americkým geologickým výskumom (USGS), britskou národnou vedeckou nadáciou (NSF) a britským antarktickým výskumom (BAS).

Projektový tím musel prehľadať niekoľkoročný archív záberov, aby našiel obrázky bez oblakov. V súčasnosti poskytuje satelit Landsat 7 pokrytie do približne 83 stupňov južnej zemepisnej šírky. Medzeru v údajoch za touto zemepisnou šírkou vyplnili vedci obrázkami zo senzorov MODIS na satelitoch NASA Terra a Aqua.

V obrázkoch satelitu Landsat reprezentuje každý pixel niečo viac ako dĺžku tenisového kurtu. Na pokrytie celej Antarktídy je potrebných viac ako 100 miliárd takýchto pixlov.

Nová mozaika veľmi pomôže logistike. Výskumné skupiny glaciológov, geológov, biológov a iných vedcov si budú môcť preskúmať územie skôr ako naňho vkročia. Niektoré malé časti mozaiky už medzi sebou rozšírili piloti, ktorí si chceli prezrieť miesta do ktorých nikdy predtým nelietali.

Mapa pomôže vedcom interpretovať zmeny v nadmorskej výške v ťažko dostupných regiónoch. Vedci si tiež myslia, že mozaika im pomôže zmapovať rôzne skalné formácie a typy.Nie je to len pekný obrázok. Vytvorenie takejto mozaiky nebola triviálna úloha a vzniknutý produkt je reálnym vedeckým nástrojom.

LIMA vydali v strede medzinárodného polárneho roka – spojeného úsilia svetovej vedy zodpovedať najväčšie otázky o severnom a južnom póle Zeme.

Niektoré časti Antarktídy sú najrýchlejšie sa zohrievajúce časti Zeme. Niektoré ľadové šelfy a ľadovce podliehajú dramatickým zmenám.

Súčasná mozaika podáva správu o súčasnom stave kontinentu, ktorú budú môcť vedci porovnať s budúcimi skupinami údajov a porovnávať tak zmeny najstudenšieho kontinentu planéty.

picture
 

originál článku
3D prelet nad Antarktídou
projekt LIMA - virtuálna mozaika Antarktídy