ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Astronómovia objavili najmladšie planetárne systémy

30.11.2007 10:24:39 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1937x

Astronómovia z Michiganskej univerzity objavili dva z najmladších známych planetárnych systémov.

 

Systémy sú okolo mladých hviezd UX Tan A a LkCa 15 v súhvezdí Taurus vzdialenom od Zeme len 450 svetelných rokov. Pomocou teleskopu, ktorý meria hladiny infračerveného žiarenia, si výskumníci všimli medzery v protoplanetárnych diskoch plynu a prachu obklopujúcich tieto hviezdy. Tvrdia, že tieto medzery sú najpravdepodobnejšie spôsobené mladými planétami, ktoré tieto oblasti čistia.

„V minulosti tiež astronómovia pozorovali diery v protoplanetárnych diskoch. Jedna z teórií bola, že hviezda prispieva k fotoevaporácii materiálu,“ povedala doktorandka Catherine Espillatová, jedna z autorov výskumu.

Fotoevaporácia je proces zohrievania prachu a plynu v okolitom oblaku, až kým sa nevyparí a nevytratí.

„Zistili sme, že pri niektorých hviezdach, ako sú aj tieto dve, je miesto diery medzera,“ povedala Espillatová. „Vyzerá to skôr tak, že v disku bola vyčistená celá línia. To nie je konzistentné s teóriou fotoevaporácie. Najpravdepodobnejšou teóriou, ktorá by mohla vysvetliť existenciu tejto štruktúry, je existencia planét.“

Na výskum vedci použili Spitzerov teleskop z NASA. Infračervený obiehajúci teleskop pozoruje energiu vo vlnových dĺžkach, ktoré sú pre optické teleskopy neviditeľné. To dovolilo podrobnejší výskum týchto hviezd pred hlavnou postupnosťou.

Hviezda z hlavnej postupnosti je priemerná dospelá hviezda, ako Slnko, ktorá zhára premenou vodíka na hélium. Hviezda pred hlavnou postupnosťou, ako UX Tau A alebo LkCa 15, ešte nezačala proces tejto premeny. Energiu získava z gravitačnej kontrakcie. UX Tau A a LkCa 15 sú obe staré asi milión rokov.

„Sú to deti medzi hviezdami,“ povedala profesorka Nuria Calvetová, ktorá sa rovnako podiľala na výskume. Slnko, pre porovnanie, je hviezda v stredných rokoch a má 4,5 miliardy rokov. Calvetová povedala, že výskum poskytol nový pohľad na štúdium planetárnych systémov.

„Hľadáme našu históriu,“ povedala. „Hľadáme históriu planetárnych systémov aby sme zistili ako sa vytvárajú.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,39
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.