ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Šimpanzy porazili ľudí v teste pamäte

4.12.2007 12:34:49 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1536x

Šimpanzy majú výnimočnú fotografickú pamäť, ktorá je podľa výskumu dokonalejšia ako naša.

 

Mladé šimpanzy zdolali univerzitných študentov v pamäťovom teste vedenom japonskými vedcami.

Úlohou bolo zapamätať si pozíciu písmen na obrazovke a správne zopakovanie postupnosti.

Zistenia tvrdia, že inteligenciu našich najbližších príbuzných zrejme stále podceňujeme.

Doteraz sa vždy predpokladalo, že šimpanzy sa s človekom v pamäťových a mentálnych schopnostiach nemôžu porovnávať.

„Existuje stále veľké množstvo ľudí, aj biológov, ktorí veria, že ľudia sú šimpanzom nadradení vo všetkých kognitívnych funkciách,“ povedal vedúci výskumu Tetsuro Matsuzawa z kjótskej univerzity.

„Nikto si nepredstavuje, že mladé šimpanzy, vo veku päť rokov, dokážu pamäťové úlohy riešiť lepšie ako človek. Ukázali sme ako prví, že mladé šimpanzy majú nezvyčajnú kapacitu pamäte pre problémy s číslami, lepšiu než testovaní dospelí ľudia.“

Dr Matsuzawa a jeho kolegovia testovali tri páry šimpanzov (matka, dieťa) a univerzitných študentov v pamäťovom teste, ktorý sa týkal čísel.

Matky a ich potomkov naučili „rátať“ od jedna do deväť. Počas experimentu ukázali každému subjektu číslice od jedna do deväť na dotykovom monitore. Potom boli čísla zakryté prázdnymi obdĺžnikmi a subjekt mal určiť, ktoré číslo sa nachádzalo na ktorom mieste a dotknúť sa príslušného obdĺžnika.

Vedci zistili, že vo všeobecnosti si mladé šimpanzy počínali lepšie ako ich matky a aj dospelí ľudia. Univerzitní študenti boli v svojich odpovediach pomalší ako všetky tri mladé šimpanzy.

Vedci potom menili čas, ktorý boli na obrazovke zobrazené čísla, aby mohli porovnať pracovnú pamäť šimpanzov a ľudí. Šimpanzy zase porazili univerzitných študentov, keď sa čísla na obrazovke objavili len na veľmi krátku dobu.

Najkratší čas – 210 milisekúnd – nebol dostatočný na to, aby subjekty preskúmali obrazovku pohybom oka, niečo, čo robíme keď čítame.

Je to podľa vedcov dôkaz, že mladé šimpanzy majú fotografickú pamäť, ktorá im umožňuje zapamätať si naraz celú zložitú scénu. Niekedy sa táto schopnosť objaví aj u ľudských detí, ale s vekom sa vytratí.

„Mladé šimpanzy majú lepšiu pamäť než dospelí ľudia,“ povedal Matsuzawa. „Stále podceňujeme intelektuálne schopnosti našich najbližších príbuzných.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,06
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.